Яким чином пиво та інші алкогольні напої впливають на процеси росту м’язів і спалювання жиру? Все про вплив алкоголю на мозок і на метаболічні процеси організму.


Як алкоголь впливає на метаболізм?

Крім трьох основних макронутрієнтів (білків, жирів і вуглеводів), існує ще й четверта поживна речовина – алкоголь. Всі вони містять калорії і можуть бути джерелом енергії для організму. Однак принциповою відмінністю алкоголю є те, що організму вкрай складно запасати калорії вина, горілки або пива – по суті, тіло воліє ці калорії відразу витрачати.

Цим фактом і пояснюється основний ефект впливу алкоголю на обмін речовин – при його присутності в крові метаболізм спрямований на те, щоб очистити організм від цих калорій. Іншими словами, тіло припиняє переробку білків, жирів і вуглеводів, акцентуючись виключно на енергії алкоголю. При цьому вживання алкоголю підвищує апетит, що також впливає на метаболізм.

Вплив алкоголю на мозок

Незважаючи на те, що алкоголь уповільнює розумові процеси і гальмує рухові функції, його вживання веде до збільшення синтезу дофаміну – одного з гормонів задоволення. Негативною стороною дофаміну є те, що він в прямому сенсі слова формує залежність – мозок знову і знову бажає отримати різкий сплеск цього гормону.

Після того, як етанол потрапляє в мозок, людина починає відчувати розслаблення і приємну легкість. На жаль, це прямо протилежно фізичним процесам в цей момент – рівень стресового гормону кортизолу різко підвищується, і організм перемикається в режим активної боротьби з алкоголем (по суті, з токсичною речовиною), направляючи на це будь-які наявні резерви.

Скільки калорій містить алкоголь?

Один грам чистого алкоголю містить 7 кілокалорій (нагадаємо, що в грамі білків або вуглеводів містяться 4 ккал, а в грамі жиру – 9 ккал), плюс, додаткові калорії містяться і в цукорі, що входить до складу багатьох алкогольних напоїв. Солодкі шампанські, вина, лікери та портвейн містять до 10-20 г цукру на 100 мл, пиво – близько 3-5 грамів.

Однак підсумкова калорійність алкоголю істотно відрізняється від «розрахункової» – для того, щоб переробити ці калорії, організму потрібно досить багато зусиль, тому вкрай складно сказати, скільки саме енергії тіло отримає з чарки горілки або келиху пива. Саме тому калорійність самого алкоголю зазвичай не враховується в таблиці складу продуктів.

Чому від алкоголю товстіють?

Наукові дослідження говорять про те, що вживання навіть невеликих доз алкоголю провокує довготривалі зміни в обміні речовин – наприклад, після чарки горілки процеси спалення жиру в організмі можуть блокуватися на 6-9 годин (1). Протягом цього часу тіло не здатне спалювати запаси жиру, проте з радістю готовий їх збільшувати.

По суті, алкоголь наносить потрійний удар по метаболізму – організм отримує додаткові калорії з самого алкогольного напою, підвищується апетит (плюс, при сп’янінні знижується почуття «критичності» у виборі їжі), а також блокуються процеси жироспалення. В кінцевому підсумку алкоголь призводить до збільшення запасів внутрішнього жиру і до розвитку ожиріння.

Вплив алкоголю на ріст м’язів

Як і у випадку з блокуванням жироспалювання, алкоголь вкрай негативно впливає і на процеси синтезу амінокислот в організмі. Тіло в пріоритетному порядку починає витрачати енергію алкоголю, забуваючи про будь-яких потребах м’язів в білках для росту і відновлення. Важливо і те, що м’язи в буквальному сенсі починають руйнуватися, щоб заповнити нестачe амінокислот, що виникає.

Крім іншого, під дією алкоголю гальмуються процеси вироблення тестостерону та гормону росту, що на тлі росту кортизолу вкрай негативно впливає як на зростання м’язів, так і на жироспалення і навіть на потенцію у чоловіків (2). Крім того, алкоголь провокує зневоднення тканин, що впливає і на м’язи, оскільки вони складаються з води приблизно на 75%.

Шкода алкоголю після тренування

Протягом чотирьох годин після силового тренування відкривається так зване «вуглеводне вікно», коли значна частина споживаних поживних речовин йде на відновлення і зростання м’язової тканини. Прийом навіть невеликих доз алкоголю (наприклад, келиха вина або банки пива) в період 12-ї години до або після тренування істотно погіршує процеси відправки енергії в м’язи.

Важливо відзначити, що будь-які фізичні тренування, після яких або перед якими відбувається вживання алкоголю, є не тільки абсолютно намарними для організму, але і навіть можуть бути шкідливими. У ситуації, коли нормальний обмін речовин порушується токсичним впливом алкоголю, тіло легко може увійти в катаболічний стан руйнування м’язів на амінокислоти.

Вживання алкоголю на дієті

Дія алкоголю на жирові запаси вкрай схожа на дію швидких вуглеводів – в присутності етанолу в крові організм намагається якомога швидше вивести зайву енергію в жир, одночасно з цим блокуючи будь-які процеси жиросжигания (3). Іншими словами, під час вживання алкогольних напоїв тіло може виключно товстіти, що б ви не робили.

З огляду на те, що алкоголь зазвичай вживається під час застіль з практично необмеженою кількістю їжі, на тлі підвищеного апетиту і відключених механізмів контролю людина, що худне може легко з’їсти кілька тисяч калорій – особливо, якщо до цього часу вона перебував на жорсткій дієті та намагалася максимально обмежувати себе у «шкідливих» продуктах.


Вплив алкоголю на процеси метаболізму і обміну речовин починається з блокування процесів спалювання жирів і закінчується виробленням дофаміну – гормону задоволення, формує сильну залежність від певного моменту або стану. На повне усунення негативних наслідків, викликаних інтоксикацією етанолом, організму найчастіше потрібно не менше 12 годин.

Наукові джерела:

  1. Effects of ethanol on lipid metabolism, source
  2. The pulsatile secretion of gonadotropins and growth hormone, and the biological activity of luteinizing hormone in men acutely intoxicated with ethanol, source
  3. De novo lipogenesis, lipid kinetics, and whole-body lipid balances in humans after acute alcohol consumption, source

За матеріалами FitSeven

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.