В якій позі потрібно спати – на боці, на животі чи на спині? Поради щодо вибору правильної подушки і матраца, рекомендації по боротьбі з безсонням і хропінням.
Як навчитися спати правильно?
Створена за багато років звичка спати в неправильній позі або здатність засипати виключно перед телевізором на дивані – серйозні проблеми, з якими потрібно боротися. Ймовірно, що в перші дні правильна поза для сну здасться вам вкрай незручною, але поступово ви звикнете.
Вибираючи правильну (і комфортну) позу для сну, спершу переконайтеся в тому, що матрац і подушка підібрані вірно. Після цього переходіть до тестування сну на спині – якщо такий сон навіть з двома маленькими подушками (під коліна і поперек) не буде вам зручним, переходіть до сну на боці.
На якому боці краще спати?
При сні на боці або на спині потрібна не дуже висока подушка і матрац, здатний приймати форму тіла і амортизувати навантаження.
Сон на боці – одна з двох рекомендованих поз для сну, що підходять практично будь-якій людині. Однак важливу роль відіграє те, на якому боці ви спите. Сон на правому боці може провокувати печію, тоді як сон на лівому знижує вироблення кислоти в шлунку і корисний при рефлюксній хворобі.
Найбільш правильним положенням рук при сні на боці є витягування їх уздовж тіла. Підкладаючи руки під подушку ви можете спровокувати як болі в шиї, так і неприємне відчуття оніміння. Якщо ж тримати руки витягнутими для вас не зручно, то обіймайте другу маленьку подушку.
Як правильно спати?
Незважаючи на те, що сон на животі допомагає травленню і може позбавити від хропіння, звичка спати в цій позиції провокує болі в шиї і спині. Згинаючи одну з ніг в коліні та підкладаючи руку під голову ви погіршуєте ситуацію – хребет викривляється, а м’язи шиї і плечей перетягуються.
- Провітріть спальню. Повітря в спальні повине бути свіжим і трохи прохолодним, а сама кімната для сну – темною і без джерел яскравого білого світла (наприклад, енергозберігаючих ламп). Звичка валятися перед сном в ліжку з ноутбуком або наявність телевізора в спальні – головні причини виникнення хронічного безсоння.
- Інвестуйте гроші в матрац. Оскільки третину нашого життя ми проводимо уві сні, надзвичайно важливо використати цей час оптимальним чином. Сон на незручному ліжку зі старим продавленим матрацом істотно гірше відновлює сили – не економте на своєму здоров’ї і купіть ортопедичний матрац.
- Виберіть правильну подушку. Головний критерій вибору подушки – бажана вами поза для сну. Якщо ви спите на спині, то вам підійде тонка, якщо на боці – більш висока. Однак сама подушка повинна бути виготовлена з синтетичних матеріалів, так як натуральний пух накопичує пил і бактерії.
- Не обманюйте свій організм яскравим світлом. Яскраве біле світло від екрану мобільного телефону, комп’ютера або телевізора говорить організму про те, що на дворі – розпал дня і зовсім не час відпочивати. Щоб підвищити якість сну і засипати швидше, потрібно як мінімум за годину до відходу в ліжко відкласти смартфон.
- Будьте обережні зі снодійним. Якщо цілий день ви п’єте каву, а ввечері «виключаєте» себе потужним снодійним, то варто задуматися про звички. Обмежте споживання кофеїну, а в якості снодійного засобу використовуйте безрецептурний мелатонін – він не викликає звикання і не дає затуманеного почуття вранці.
Краща поза для сну
Сон в неправильній позиції викривляє хребет і може стати причиною хронічних болів у шиї і нижньої частини спини. Також він може викликати головний біль, тимчасову затримку дихання під час сну, печію і біль у шлунку. Не кажучи вже про поверхневий сон, нічні кошмари і про хропіння.
За винятком тих людей, у яких спостерігаються проблеми з диханням і хропінням, сон на спині є пріоритетним вибором пози для сну. Саме в цьому положенні хребет знаходиться в максимально нейтральної позиції, що допомагає організму ефективно відновлювати сили.
Додаткові подушки
Невеликі подушки роблять сон більш комфортним. Затиснута між ніг подушка рекомендується при сні на боці, а подушка під колінами – при сні на спині.
Використання невеликих подушок істотно покращує будь-яку позу під час сну. Якщо ви спите на спині, використовуйте середню подушку, розміщену під колінами (вона допоможе тримати таз в більш комфортному положенні), а також зовсім маленьку і плоску подушку, підкладену під поперек.
Затиснута між ніг подушка допоможе зробити сон на боці більш зручним. Тим, хто все ж таки віддає перевагу сну на животі та не може спати в іншій позі, рекомендується підкладати подушку середнього розміру під нижню частину живота – це істотно знизить навантаження на хребет.
***
Лікарі не рекомендують спати на животі, так як це викликає болі в шиї і спині. Найбільш корисним для відновлення сил організму є сон на спині з додатковими подушками під колінами і попереком, а також сон на боці з невеликою подушкою, затиснутою між ніг.
Джерело Fitseven