Почуття провини – важливий емоційний регулятор, який дозволяє нам дотримуватися власних цінностей і залишатися в рамках соціальних норм. Але, стаючи надмірним, воно починає отруювати існування.


Ці поради допоможуть скинути баласт зайвих самозвинувачень і хоча б трохи полегшити життя.

Здорова і нездорова вина

Коли ми думаємо про вину і винуватість, насамперед спливає образ злочинця. І це логічно, адже людина, що порушила базові закони і моральні норми, не повинна вважатися героєм і взагалі не повинна відчувати себе добре. Інакше суспільство просто перестане існувати.

В умовах, коли люди вільно і радісно вбивають один одного, людство довго не протягне.

Крім того, вина допомагає нам дотримуватися наших же цінностей. Коли ми робимо щось, що йде з ними врозріз, то відчуваємо себе недобре. І це добре: так у нас менше шансів зрадити власні ідеали і образити людей, яких ми цінуємо і поважаємо.

Але почуття провини також може виникати через незначні причини і набувати неабияких масштабів. Наприклад, в тих випадках, коли людина ненавидить себе через з’їдений шматка торта; лає себе на чому світ стоїть, тому що забула про запис до лікаря; вважає себе останнім егоїстом, так як нібито робить недостатньо для сім’ї, друзів або партнера. Тут бачимо вже явну проблему.

Чому виникає надмірна вина

Причин може бути безліч, але всі вони, як правило, мають психологічний характер. Ось лише кілька прикладів:

1. Гіпертрофована вина може бути симптомом клінічної депресії.

2. Почуття провини може бути пов’язано з дитячою травмою або посттравматичним розладом. Травматична вина приймає різні форми: від «провини тих, хто вижив» (виникає у тих, хто врятувався у катастрофах) до звинувачення себе за «кращу» долю (може з’явитися у людей, що мають родичів або близьких з фізичними, розумовими або душевними проблемами).

3. Вина може бути наслідком низької самооцінки, яка часто формується під впливом токсичних батьків.

Хоч би якими були причини, з нездоровим почуттям провини можна і потрібно боротися.

Як побороти почуття провини

На перший погляд ці методи можуть здатися простими, проте потрібні час і сили, щоб вони почали працювати. Адже по суті вам треба змінити звичний образ мислення. Так що будьте терплячі. І не засуджуйте себе, якщо щось не вийде.

1. Шукайте докази невинності

Якщо ви відчуваєте провину, тому що робите недостатньо для ваших близьких, співмешканців і кого-небудь ще, запишіть ті речі, які ви регулярно для них робите.

Це можуть бути навіть невеликі вчинки, наприклад чашка кави з ранку або кілька добрих слів. Ви в будь-якому випадку витрачаєте на них свою енергію.

Носіть цей список з собою весь час і звертайтеся до нього, коли відчуєте новий укол провини. Безумовно, з часом його можна доповнювати.

2. Поговоріть з джерелом провини

Запитайте людей, яких, як вам здається, ви зневажаєте, про їхні почуття. Не виключено, що всі їхні можливі претензії – лише плід вашої уяви.

В іншому випадку включіть критичне мислення. Подумайте, як би оцінив ситуацію сторонній спостерігач. Вважав би він, що ви дійсно робите недостатньо для близьких, або ж вирішив, що близькі вимагають від вас занадто багато?

У першому випадку вам доведеться разом шукати компромісне рішення, у другому – починати звикати з думкою, що звинувачення безпідставні.

3. Цінуйте себе і все, що ви робите

Візьміть за правило в кінці дня записувати хоча б три своїх досягнення: наприклад, що ви зробили для інших або для того, щоб домогтися своєї мети. В кінці кожного тижня зачитуйте ці списки.

Низька самооцінка, перфекціонізм і почуття провини змушують фокусуватися на тому, що ви не зробили або зробили неправильно. Концентруючись на досягненнях, ви викорінювати цю згубну звичку.

4. Боріться з чорно-білим мисленням

Думки в дусі «все або нічого» – теж підступи шкідливого перфекціонізму. У чому вони проявляються? Хоча б у тому, що ви вважаєте себе або найкращим у світі партнером/батьком/дитиною, або найгіршим. Третього не дано. Але в житті між чорним і білим є ще маса сірих відтінків, які люди із завищеним почуттям провини просто ігнорують.

Ваша мета – навчитися їх помічати і розуміти. Так, можливо, ваша поведінка не бездоганно, але воно і не жахливо.

5. Шукайте приховані емоції

Часто вина маскує інші почуття: гнів, страх, образу. Така ситуація може виникнути у відносинах з партнером, який або відіграє роль жертви, або є звичайнісіньким нарцисом. Він може переконати вас, що будь-яка хвилина, проведена не з ним і не для нього, – це напад дикого егоїзму. У підсумку ви відчуваєте провину, відмовляючи йому або витрачаючи час на свої справи, хоча в глибині душі злитесть, ображаєтеся або боїтеся зіпсувати відносини.

Що робити? По-перше, дивитися всередину себе і шукати заховані почуття. В цьому випадку є сенс задуматися про психотерапію. По-друге, продовжувати відстоювати своє право на власне життя, навіть якщо виникне загроза розриву відносин. Задоволення від союзу, в якому ви відчуваєте себе бранцем, все одно сумнівне.

Джерело Лайфхакер

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.