Doctor


Вчені наблизилися до відкриття методу лікування ряду важких захворювань, включаючи аутизм, рак і ВІЛ. Йдеться про систему генного редагування CRISPR-Cas9, що дозволяє змінювати макромолекулу, – рибонуклеїнової кислоту.


Рибонуклеїнова кислота (РНК), відповідальна за синтез білків, є однією з трьох макромолекул, що утворюють клітини живого організму. Як повідомляє US News & World report з посиланням на Cell, вчені планують змінити її та створювати нові білки, використовуючи технологію CRISPR-Cas9 (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats – короткі паліндромні повтори, регулярно розташовані групами). Ці нові білки будуть «відсікати» вірусні послідовності.

Ідея спрямованого редагування геномів для рятування людства від спадкових захворювань не є новою. Генетична модифікація ембріонів, наприклад, активно обговорюється у Великобританії. Раніше вчені вже використовували CRISPR-Cas9 для видалення ВІЛ з клітки людини і виключення реплікації вірусу. За словами автора дослідження, професора Каліфорнійського університету в Сан-Дієго Джін Єо (Gene Yeo), при багатьох хворобах не можна редагувати геном, однак можна розбити його на частини і вже після працювати з ним. За прогнозами вчених, в далекому майбутньому CRISPR-Cas9 також може використовуватися для редагування фізичних параметрів людей. Як би неймовірно це не звучало, Національна академія наук США вже зараз розробляє звід етичних правил, що регламентують застосування технології.