iHunch


Існує безліч причин для того, щоб відкласти смартфон в сторону. Одна з них полягає в тому, що постійна перевірка повідомлень позбавляє нас відчуття реальності і справжнього спілкування з друзями та родиною.


Але є і більш важлива новина: смартфони псують нашу поставу. А це обіцяє не тільки неприємності з шиєю, а й проблеми з настроєм і продуктивністю.

Якщо ви знаходитесь в громадському місці, відірвіться від статті та подивіться навколо. Скільки людей поруч з вами скарлючилися над смартфонами? Вони не стежать за поставою, і в цьому винні технології.

Стів Огустен (Steve August), фізіотерапевт з Нової Зеландії, називає цю позицію тіла “айГорб” (iHunch). Ще один варіант назви – айПоза – запропонувала Емі Кадді (Amy Cuddy), професор Гарвардської школи бізнесу.

У середньому голова людини важить від 4,5 до 5,5 кілограма. Для того щоб було зручніше дивитися на екран телефону, нам доводиться нахиляти шию на 60 градусів. Таким чином, ми значно посилюємо вагу, яку тримає наша шия, – до 30 кілограмів! Коли близько 30 років тому Стів Огустен почав свою лікарську практику, він зауважив, що горб буває в основному в літніх людей. Тепер же лікар з гіркотою говорить, що на ту ж проблему все частіше скаржаться підлітки.

Коли нам сумно, ми сутулимося. Це ж положення тіла ми приймаємо, коли відчуваємо страх або безсилля. Дослідження показали, що люди, які страждають клінічною депресією, приймають позу, яка до болю нагадує айГорб. Одна робота, опублікована в 2010 році, описувала пацієнтів з депресією і їх поставу: витягнута вперед шия, опущені плечі та руки, підтягнуті до тіла.

Постава не тільки відображає наш емоційний стан: вона може викликати певні настрої. У 2015 році доктор Швета Наїр (Shwetha Nair) і її колеги провели експеримент. Вони попросили учасників, які не страждали депресією, сісти або рівно, або сутуло. Потім волонтери відповідали на питання, схожі на ті, які ви могли б почути на співбесіді, тобто в досить стресовій ситуації.

Результат досвіду показала: ті випробувані, які скарлючилися на стільці, низько оцінювали свої здібності та були негативно налаштовані в цілому.

Дослідники прийшли до висновку: сидіти з прямою спиною – простий спосіб поліпшити свою стресостійкість.

Сутулість також впливає на нашу пам’ять. У 2014 році були опубліковані результати дослідження, в ході якого учасників теж просили сісти або рівно, або зігнувшись. Усім їм роздали список слів для запам’ятовування: половина з позитивним, половина з негативним значенням. Ті, хто сидів рівно, змогли відтворити набагато більше слів, в основному «хороших». А ось ті, хто сутулився на стільці, запам’ятали переважно ті вирази, які мали негативне смислове навантаження.

У 2009 році вчені довели, що японські школярі, які тримали спину прямо під час навчання, були більш продуктивними на уроках.

Як ще сутулість може вплинути на нашу поведінку і настрій? Мартен Бос (Maarten W. Bos) і Емі Кадді вивчили цю тему докладніше. Вони попросили учасників експерименту провести п’ять хвилин за смартфоном, планшетом, ноутбуком або ПК. Потім учені стали спостерігати, як швидко вони почнуть запитувати, чи можна їм піти. Виявилося, що розмір девайса має ключове значення. Ті, що сиділи з телефоном у руках в характерній, скоцюрбленій позиції, не наполягали на тому, щоб піти, і проявляли меншу здатність постояти за себе, навіть коли п’ять хвилин, відведені на експеримент, давно минули.

Схоже, існує пряма залежність між розміром гаджета і тим, як сильно він на нас впливає.

Чим девайс менший, тим сильніше ми повинні пристосовувати тіло до того, щоб використовувати його зручним чином, і тим більше ми підкоряємося власному смартфону.

За іронією долі ми користуємося смартфонами та іншими невеликими гаджетами, щоб підвищити власну продуктивність і ефективність. Але взаємодія з ними підриває нашу впевненість у собі і гарний настрій. Незважаючи на це, ми продовжуємо покладатися на наші гаджети, проводимо за ними багато часу, схиляємося над екранами і не збираємося нічого міняти найближчим часом.

Але боротися з такою сутулістю можна.

  • Коли тримаєте телефон, відхиліть плечі та голову назад, навіть якщо вам доведеться піднімати екран до рівня очей.
  • Робіть вправи на розтяжку і масажуйте м’язи між лопатками і з боків шиї: це відновить їх еластичність.
  • Наступного разу, коли дістанете свій смартфон, згадайте про цей матеріал. Гаджети змушують вас сутулитися, а це псує настрій і пам’ять.

І пам’ятайте, Ваша поза впливає на психологічний стан і може бути ключем до хорошого настрою і впевненості в собі.

Джерело The New York Times

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.