Saakashvili


«Саакашвілі розуміє геополітичні виклики перед Україною. Ситуація в Одесі матиме великий вплив на весь Чорноморський регіон України»


Американські експерти здебільшого позитивно оцінюють призначення екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі на посаду глави Одеської облдержадміністрації. При цьому сходяться на думці, що грузинському політикові в Україні буде значно важче втілювати свої плани. Кореспонденти «Голосу Америки» запитали в американських оглядачів, чого вони очікують від нового керманича Одеської області.

В умовах війни для українців час – їхній ворог. Вони опинилися в ситуації, коли не мають великого вибору, зазначає директор Фонду Джеймстаун Ґлен Говард. Найкращим виходом у цій ситуації, на його думку, є привести людей ззовні, які себе не скомпрометували.

«Звісно, можна чекати 40-30 років, і сподіватися, що нове покоління українців із західною освітою займуть ці посади, але за такого варіанту вони втратять кілька десятків років. Адже час – не на боці українців. І не на боці Путіна. Щодня Україна стає сильнішою з військового боку і з економічного. І це є загрозою для Путіна», – наголошує президент Jamestown Foundation.

Ґлен Говард наводить приклади, коли саме іноземці з Грузії змінювали перебіг історії. «Я можу пригадати приклад , коли польська армія після Першої світової війни перемогла росіян у битві над Віслою. Більшість генералів тоді, дуже велика кількість генералів у польській армії, були грузини. І це вберегло Польщу від попадання у руки Радянського Союзу, – каже він. – То чому ж Україні для досягнення своєї стратегічної мети не використати зараз таланти і добрі здібності грузинів?»

Якщо Міхеїл Саакашвілі спроможеться змінити ситуацію в Одесі, вважає політолог, це вплине загалом на Україну.

«Він розуміє геополітичні виклики перед Україною. Незважаючи на понад 20 років незалежності, в Україні небагато змінилось. То ж його призначення в Одесі – це величезний ризик для нього, і виклик одночасно. Але, в будь-якому разі, ситуація в Одесі матиме надзвичайно великий вплив на весь Чорноморський регіон України».

Американський експерт акцентує увагу на браку політичного та військового досвіду в українських керманичів.

Президент Саакашвілі має досвід війни з 2008 року. І неважливо, виграв він чи програв, головне, що він має цей досвід.

І Порошенко на своїй посаді не лише вчиться бути президентом. Він – посередині конфлікту, йому потрібні досвідчені радники. Саме тому, наприклад, Веслі Кларк не перестає їздити в Україну і спілкуватися з Порошенком. Порошенкові потрібні люди, які знають, як працює НАТО, які можуть взяти слухавку і подзвонити колишньому прем’єру Швеції чи віце-президенту США Байдену, і вирішити певні нагальні питання».

На думку Ґлена Говарда, країни Заходу мають активніше працювати над вирішенням конфлікту з Росією.

«Це безпорадні часи, ми можемо мати війну на всій території Європи, ситуація в Україні є переломною, – говорить Говард. – Якщо ми на Заході не поставимось до цього серйозно, то будемо спостерігати, як піде під хвіст вся Україна, потім Грузія, потім Азербайджан. Всі ці республіки втратять свій суверенітет. І в цьому небезпека».

Між тим, спеціаліст щодо питань Кавказу в Інституті Карнеґі у Вашингтоні Томас де Ваал вважає, що в Україні Саакашвілі має значно складніше завдання, ніж це було для нього у Грузії.

«Для нього Україна – чужа країна, він має сподіватися на чужу команду. Буде спротив і місцевого криміналітету, і тих, хто симпатизує Росії, буде дуже багато. Але Порошенко на це пішов, бо Саакашвілі – це та особистість, яка може боротися з корупцією в Одесі», – зауважує експерт.

Томас де Ваал не виключає, що наведення порядку в Одесі коштуватиме для городян дорого.

Швидше всього, Саакашвілі спробує піти на жорсткі та непримиримі кроки

«Швидше всього, Саакашвілі спробує піти на жорсткі та непримиримі кроки, особливо враховуючи, що він в Одесі зустріне величезний спротив кримінальних еліт. Він не зможе сподіватися в цьому плані на державні інститути, – продовжує Томас де Ваал. – Швидше всього, він вибере найжорсткіші методи боротьби з корупцією. І, на жаль, якщо так станеться, це може призвести до насильства на вулицях Одеси».

Найменш оптимістичну позицію щодо призначення колишнього президента Грузії главою Одеської облдержадміністрації поділяє Дейвид Креймер, старший директор з прав людини та демократії в Інституті Маккейна.

«Це трохи дивно, якщо чесно, – ділиться враженнями авторитетний американський оглядач. – Я розумію, що вони з президентом Порошенком мають близькі відносини. Президент Саакашвілі має добру репутацію у питаннях боротьби з корупцією, зі злочинністю, беручи до уваги його досвід у Грузії. Але в Україні перед ним – великий виклик, дуже інакший виклик. Чи зможе він застосувати досвід Грузії в Одесі – регіоні, де надзвичайно процвітає корупція, злочинність; регіоні, який недалеко відійшов від Донбасу, де росіяни підходять все ближче і ближче? І Одеса може опинитись на лінії вогню, якщо Росія вирішить продовжувати агресію вглиб України».

Дейвід Креймер є прихильником політичної моделі, де місцеве самоврядування обирається народом, а не призначається згори.

«Я персонально, як американець, віддаю перевагу обранню губернатора. І не лише у Сполучених Штатах, а скрізь у світі. Це забезпечує більше довіри, контакту з виборцями. Я не впевнений, що люди в Одесі, якби мали можливість, проголосували б за Саакашвілі».

При цьому, попри усі сумніви щодо призначення грузинського політика в Одесі, Дейвид Креймер не виключає, що саме Саакашвілі зможе навести там порядок.

«Він має багато що запропонувати – він молодий, енергійний, який, на мою думку, справді хоче зробити щось добре. І ймовірно, для нього допомогти Україні означає трохи поплатитись з росіянами. Це не лише про те, як росіяни ставляться до нього, а як Саакашвілі – до росіян, для нього це буде свого роду зведення рахунків із Путіним», – вважає Креймер.

Джерело Голос Америки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.