alcohol_1


Існує поширене твердження, що алкоголь у помірних дозах корисний для здоров’я. А чи так це насправді, чи лише хороший маркетинговий хід та відмовка для любителів випивати.


Твердження:
Алкоголь корисний для здоров’я в помірних дозах.

Про те, що все добре в міру, і в тому числі – алкоголь, ми чуємо постійно. Як випливає з численних досліджень, помірне і регулярне споживання спиртного знижує ризик серцево-судинних захворювань, покращує потенцію, захищає від застуди, слабоумства, діабету і жовчних каменів. А найголовніше, що якщо випивати келих вина щодня за обідом, то проживете ви нібито довше інших.

Саме тому зазвичай борються не з самим алкоголем, а з надмірним його споживанням, тобто пияцтвом. У той же час в дослідницьких роботах завжди вказується, що навіть помірне споживання алкоголю може призвести до нещасних випадків, підвищеною агресії та може підвищити ризик раку молочної залози. Тому, навіть якщо ви п’єте небагато, краще робити це обережно, стверджують вчені.

Поєднання помірного споживання алкоголю і фізичної активності, дійсно, представляється виграшним в справі зниження ризику серцевих захворювань. Однак надмірне вживання алкоголю зводить нанівець ці позитивні ефекти

, – відзначає кардіолог Еллен Мейсон.

alcohol_2

Чому це не так:
Алкоголь в помірних дозах корисний приблизно 15% населення, у яких є рідкісна варіація гена CETP.

Вперше про те, що користь алкоголю не така однозначна і може залежати від генотипу людини, заговорили ще в 1995 році. Тоді з’явилося дослідження, в якому взяли участь 1236 осіб з Північної Ірландії та Франції. Автори роботи встановили, що простежується зв’язок між генотипом людей і тим, як на їх здоров’я впливає алкоголь.

З тих пір домогтися порівнянної вибірки вдалося тільки співробітникам Гетеборгського університету в Швеції. Вони відібрали для дослідження дві групи: 618 осіб з ішемічною хворобою серця і контрольну групу із 2921 людини. Випробувані відповідали на питання: яким алкогольним напоям вони надають перевагу, як часто п’ють, курять, чим займаються у вільний час, а також вказували сімейний стан.

Отримавши необхідні дані, вчені почали шукати людей, у яких є особлива варіація гена CETP, що стимулює вироблення «хорошого холестерину». З’ясувалося, що їм вживання алкоголю дійсно допомагає знизити ризик серцево-судинних захворювань. При цьому сама по собі наявність гена або помірне споживання алкоголю ризик не знижує. Тому, коли ви наступного разу почуєте, що алкоголь в помірних дозах корисний для здоров’я, задумайтеся, на скільки висока ймовірність, що ви і ваш співрозмовник належить до 15% людей з потрібною варіацією гена.

Саме по собі помірне споживання алкоголю не покращує здоров’я, як і приналежність до певного генотипу. Але якщо ці два фактори сходяться, то, дійсно, знижується ризик серцевих захворювань. Якщо нам вдасться повністю описати цей механізм, то в майбутньому ми зможемо проводити тестування і визначати, чи належить людина до 15% щасливчиків. Так ми зможемо радити, кому скільки коштує випивати

, – говорить епідеміолог Даг Телле.

За матеріалами BBC, University of Gothenburg

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.