Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_1

Сонячна енергія навіть ночами? Це початок нової ери людства. Революційний план Каліфорнії – 33% всієї енергії від сонця і вітру вже через 5 років. Штат продовжує величезними темпами нарощувати потужності альтернативної електроенергетики намагаючись забезпечити третину від усього енергоспоживання за рахунок сонця, вітру і гейзерів вже до 2020 року. І ось в строю чергова мегаелектростанція. Чергова, та не проста: це найбільша у всьому світі сонячна станція. Вона буде виробляє енергію для 140 тисяч будинків, при цьому робить вона це навіть після заходу сонця. Як? Знайомтеся: Ivanpah Solar Electric Generating System. Давайте подивимося ближче, як все це влаштовано і чим нам всім це загрожує.

Станція Ivanpah Solar розташована в пустелі Мохаве, в 3 годинах їзди на схід від Лос-Анджелеса. Її будівництво велося близько трьох років, вартість 2 мільярди 200 мільйонів доларів і ось, нарешті, навесні 2014 вона введена в експлуатацію. Станція виробляє абсолютно чисту енергію, без необхідності спалювати будь-яке паливо. Енергія черпається від сонця, але при цьому виробляється навіть після його заходу. Зверніть увагу на три вежі оточені тисячами дзеркал – в них весь секрет.

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_2

Станція Ivanpah не використовує вже звичні сонячні батареї (фотоелектричні модулі), які на жаль не можуть працювати в темряві. Замість них використовуються абсолютно звичайні дзеркала, на зразок тих, що висять у нас з вами у будинку. Чому?

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_3

Кожен дзеркальний модуль – це система з двох великих дзеркал розміром з гаражні ворота. Називається такий модуль – геліостат. На станції таких геліостатів 173 тисячі.

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_4

Всі ці дзеркала-геліостати, відбивають сонячні промені на вершини тих самих трьох височенних веж, що знаходяться в центрі. Кожен геліостат рухливий, і за допомогою комп’ютера всі 170 тисяч геліостатів весь час повертаються за сонцем. Таким чином, сонячні промені потрапляють на вершини веж постійно, поки сонце не піде за горизонт.

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_5

Як ви вже здогадалися, на верху веж знаходяться котли з рідиною, яка від нагрівання перетворюється на пару. Точно такі ж котли знаходиться в звичних всім ТЕЦ, але нагріваються вони там при спалюванні газу або вугілля. Тут лише невичерпна енергія Сонця! До речі, загальна потужність станції Ivanpah Solar – 392 мегават.

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_6

Чим вища вежа, тим більше навколо неї можна поставити дзеркал. Ці вежі дуже великі – заввишки з 50 поверховий будинок (148 метрів). На піку дня котел може нагріватися до 700 градусів і навіть більше. Пар йде вниз, до турбіни, і обертає її – виробляється електрична енергія. Все просто! Такий принцип вироблення енергії називається геліотермальним. Але що ж відбувається після заходу?

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_7

Величезною перевагою геліотермальних електростанцій перед звичайними сонячними батареями є можливість запасати надлишки енергії, а значить працювати після заходу сонця. Якщо пояснювати просто, частина пари тимчасово нагнітається в спеціальні сховища, і поступово випускається звідти після заходу сонця продовжуючи крутити турбіну. На графіку видно як це відбувається. Таким чином станція запасає частину енергії вдень, і витрачає цей запас вночі, роблячи цикл цілодобовим.

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_8

Цікавою особливістю будівництва станції є програма охорони екології навколо неї. Так, сама станція абсолютно нешкідлива – це звичайні дзеркала, що нагрівають паровий котел. Але її будівництво ставило під загрозу рідкісних видів черепах, що живуть у пустелі. Тому компанія-власник станції провела спеціальну програму: була куплена велика територія осторонь від станції, куди було переселено близько 200 рідкісних черепах. Програма обійшлася компанії в 22 мільйони доларів, які були витрачені на покупку землі, найм біологів і переселення унікальних тварин.

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_9

У висновку хочеться сказати, що 33% енергії від альтернативних джерел в штаті Каліфорнія до 2020 року – це колосальна цифра. Хто не знає, ВВП штату Каліфорнії – 2,2 трильйона доларів, що перевищує ВВП більшості країн на планеті. Енергії потрібно багато, дуже багато! І зараз на очах відбувається справжня революція альтернативної енергетики. ЗМІ та аналітики офіційно оголосили еру альтернативної енергетики відкритою. Сонячні панелі різко подешевшали і продаються в звичайних міських магазинах. За даними журналу TIME кожні 3 хвилини мінімум 1 американський будинок переходить на енергію сонця встановивши панель на даху і ця динаміка зростає. Уряд всіляко підтримує альтернативну енергію: безвідсоткові позики на панелі для простих людей, спеціальні закони зобов’язують закуповувати альтернативну енергію для великих компаній. За даними того ж TIME 90% нових генеруючих станцій введених в дію в США в 2014 році – сонячні електростанції. Все це призвело до того, що кількість шкідливих викидів в США вже скоротилося на 17% з 2005 року. Ivanpah Solar – тільки одна з 7 дуже великих сонячних електростанцій щойно введених в дію в Каліфорнії. Також вводяться вітряні та геотермальні. Введення в дію однієї цієї станції еквівалентно видаленню з атмосфери 400 000 тонн CO2 щорічно. А це, як ніби з доріг відразу зникло 77000 автомобілів, що засмічують атмосферу неба. Це відбувається сьогодні, це реальність, це вже звичайна сучасна технологія.

Ivanpah-Solar-Electric-Generating-System_10

Подивіться на цю прекрасну електростанцію та нічний Лос-Анджелес, який споживає її чисту енергію в цьому красивому відео.

Джерело californista.livejournal.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.