Brain_1

Багато хто з нас регулярно займаються фізичними вправами, щоб підтримувати тіло в тонусі. Але не тільки м’язи вимагають періодичного навантаження. Нейронні шляхи і зв’язки в мозку також повинні іноді отримувати свою дозу роботи, і сьогодні ми розповімо про те, як це реалізувати.

Отже, почнемо з того, що у нас п’ять основних когнітивних функцій:
• Пам’ять
• Увага
• Мова
• Візуально-просторові навички
• Міркування

Для підтримки працездатності мозку в оптимальній формі дуже важливо стимулювати всі п’ять областей. І ось п’ять простих вправ, за допомогою яких ви можете це робити щодня.

1 – Пам’ять

Пам’ять відіграє ключову роль у всіх когнітивних операціях, будь то читання, роздуми або підрахунок. У нас є кілька різних типів пам’яті, але згадуємо ми про них зазвичай лише після того, як вони починають відмовляти. А ось тренувати пам’ять, щоб зберегти її в робочому стані, досить просто. Наприклад, намагаючись запам’ятати слова невідомої раніше пісні при прослуховуванні, ви стимулюєте продукування хімічних сполук, що поліпшують пам’ять. Непоганою вправою також є спроба одягнутися в повній темряві, використовувати іншу руку при чищенні зубів і т.п. Така зміна звичних зразків поведінки дозволяє не тільки поліпшити вже існуючі нейронні зв’язки, а й створити нові.

2 – Увага

Увага необхідна нам практично постійно. Вона допомагає нам зосередитися на завданні, незважаючи на всі відволікаючі фактори, або навіть підтримувати паралельну роботу відразу над декількома завданнями. Стимулювати увагу також можна простою зміною звичного порядку речей. Спробуйте поїхати на роботу за новим маршрутом або просто переставити речі на робочому столі. Цього буде цілком достатньо, щоб пробудити вашу увагу і змусити зосередитися. Також ефектиою вправою є виконання декількох завдань одночасно. Наприклад, прослуховування аудіокниги та пробіжка, або поїздка на велосипеді та обчислення в голові.

3 – Мова

Тут нам слід звернути увагу на можливості розпізнавати, запам’ятовувати і розуміти слова. Заодно будемо розвивати граматичні навички та поповнювати словниковий запас. Що потрібно робити? Просто читати. Причому читати бажано щось, що ви зазвичай не читаєте. Наприклад, якщо ви в основному цікавитеся спортом, спробуйте почитати трохи фінансової аналітики або науково-популярних статей. Нові слова завжди легше зрозуміти в контексті, а якщо цього не виходить – онлайн-словники доступні 24 години на добу 7 днів на тиждень.

4 – Візуально -просторові навички

Ми живемо в кольоровому тривимірному світі і аналіз візуальної інформації життєво необхідний для коректної взаємодії з навколишнім нас простором. Для розробки візуально-просторових навичок спробуйте увійти в кімнату, запам’ятати п’ять довільних предметів, вийти і згадати які предмети де знаходилися. Легко? Зачекайте дві години і знову спробуйте згадати. Проробляти подібну вправу можна коли і де завгодно. Спробуйте запам’ятати розташування предметів по дорозі на роботу, в кабінеті, через який ви проходите кілька разів на день і т.д.

5 – Міркування

Навіть не усвідомлюючи того, ми кожен день використовуємо логіку, розмірковуємо і приймаємо рішення, будуємо гіпотези і оцінюємо ймовірності. Якщо ви хочете ще трохи потренуватися – займіться чимось, що вимагає від вас обчислення стратегії поведінки та оцінки можливих наслідків. Цілком підійде бесіда з кимось або комп’ютерна гра.

Використання когнітивних здібностей і їх тренування не менш важлива, ніж фізичні навантаження. Тепер, коли ви знаєте про п’ять основних функціях і способи їх розвитку та тренування, ви можете самостійно спланувати собі вправи на кожен день, які допоможуть вам залишатися в ясному розумі настільки довго, наскільки це можливо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.