ukr_eu_rus_1

Після двадцяти років хитань і коливань між Сходом і Заходом Україна підійшла до переломного моменту. У майбутні два тижні керівництво країни має вирішити, укладати чи ні угоду про вільну торгівлю та про політичну асоціацію з Європейським Союзом. Цей пакт може вивести 50-мільйону Україну на шлях повної інтеграції з Заходом. Якщо країна не зробить цього, вона може потрапити в обійми Росії, яка прагне залучити її до іншого проекту – Євразійського союзу, створюваного під керівництвом Москви. Цей вибір важливий не тільки для України: від нього залежить мрія російського лідера Володимира Путіна про відтворення якоїсь подібності Радянського Союзу, а також представлення західних лідерів про «єдину і вільну Європу» після холодної війни.

Український президент Віктор Янукович зробив  угоду з ЄС своєю ключовою метою, а парламент країни прийняв найважливіший закон щодо виконання умов Євросоюзу. Але на цьому шляху залишається одна суттєва перешкода. Мова йде про ув’язнену колишнього прем’єр-міністра і суперниці Януковича Юлію Тимошенко, яку в 2011 році засудили за сумнівними звинуваченнями. Європейські держави попередили, що якщо Тимошенко не вийде на свободу, підписання угоди на регіональному саміті наприкінці цього місяця не відбудеться. Це стане нищівним ударам по надії України на модернізацію своєї економіки, на торгівлю із Заходом, на інвестиції і на зміцнення її хиткої демократичної політичної системи.

Представники ЄС виробили компромісний план, згідно з яким лідер опозиції Тимошенко повинна отримати можливість поїхати до Німеччини на лікування. Але поки неясно, чи спрацює такий план. Український парламент обговорює цю пропозицію, а союзники Росії, в тому числі, багато членів Партії регіонів Януковича, рішуче наполягають на відмові від необхідних законодавчих актів або на їх зміну. Москва теж лобіює свої інтереси, діючи в характерній для неї грубії манері. Вона погрожує Україні торговельною війною і припиненням поставок енергоресурсів, якщо угода з ЄС буде підписана. Колишній сателіт Путіна Янукович вагається. Він обіцяє підписати угоду, проте відмовляється помилувати Тимошенко чи звільнити її своїм виконавчим розпорядженням, усунувши таким чином необхідність парламентського голосування.

Треба віддати належне лідерам ЄС, особливо з країн колишнього радянського блоку, таких, як Польща і Литва, які докладають максимум зусиль, намагаючись переконати Януковича і парламент звільнити Тимошенко і відмовитися від самовладної практики в радянському стилі, яка проявляється в діях щодо позбавлення її волі. Адміністрація Обами також докладає свої зусилля, діючи тихо і спокійно. Якщо угода відбудеться, Україні знадобиться потужна підтримка з боку Брюсселя і Вашингтона, адже на додаток до можливої російської відплати країна в майбутні місяці ризикує зіткнутися з дефолтом, коли вона виявиться не в змозі обслуговувати свій зовнішній борг, і їй знадобиться термінова фінансова допомога з боку МВФ або ринку приватного капіталу.

Захід повинен врятувати українську економіку. Але спочатку Янукович і його партія повинні прийняти правильне рішення.

Джерело The Washington Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.