Кубинське міністерство закордонних справ повідомило, що корабель, затриманий у Панамському каналі, перевозив застарілу радянську зброю з Куби для ремонту в Північній Кореї.

Корабель був захоплений Панамою минулого тижня, по тому, як на його борту знайшли “незадекларований військовий вантаж” у контейнерах для цукру.

Санкції ООН забороняють постачання зброї до Північної Кореї. Санкції були запроваджені у відповідь на небажання Пхеньяну припинити розробки ядерної зброї.

Тим не меншу, в заяві МЗС Куби наголошено на її прихильності “миру, роззброєнню, в тому числі ядерному роззброєнню, а також повазі до міжнародних законів”.

Застарілі ракети

Як йдеться у документі, на борту судна було 240 тонн застарілої зброї, яка має оборонний характер: два протиповітряних ракетних комплекси, дев’ять ракет, розібраних на запчастини, два винищувачі МІГ-21-біс і двигуни для МІГ-15.

Як твердить Гавана, все це було виготовлено в середині ХХ століття. Зброя була відправлена до КНДР для ремонту й подальшого повернення на Кубу.

Куба заявляє, що основний вантаж корабля становили 10 тисяч тонн цукру в мішках.

Про затримання балкера “Чонг Чон Ганг” під прапором КНДР і з північнокорейської командою на борту повідомив у понеділок президент Панами Рікардо Мартінеллі. За його словами, спочатку судно зупинили за підозрою в тому, що на ньому везуть наркотики, але в ході обшуку панамська влада знайшла захований незадекларований вантаж, який, як вони підозрювали, складався зі складного і сучасного ракетного обладнання.

Президент Мартінеллі опублікував у Twitter фотографію предметів, знайдених в контейнері з цукром.

За словами президента Мартінеллі, під час обшуку капітан судна намагався застрелитися, а команда з 35 людей – перешкодити обшуку. Всі північнокорейські моряки затримані разом із судном.

Прес-секретар президента Панами Хав’єр Карабальо пізніше сказав, що фахівцям може знадобитися до тижня, аби точно встановити, чим саме є незадекларований вантаж судна з КНДР.

“Історичні зв’язки”

Відносини між Північною Кореєю і Кубою, які обидві є комуністичними країнами, вважаються міцними. Наприкінці червня Кубу відвідала військова делегація з КНДР високого рівня і була прийнята кубинським президентом Раулем Кастро.

Кубинські ЗМІ тоді повідомили, що сторони обговорили “історичні зв’язки, які єднають два народи” і висловили “прагнення їх зміцнювати”.

США зі схваленням поставилися до дій панамської влади, заявивши, що цілком підтримують ретельний обшук всього судна.

Корабель “Чонг Чон Ганг” вийшов з російського порту на Далекому Сході у квітні, потім перетнув Тихий океан і на початку червня пройшов через Панамський канал, попрямувавши на Кубу.

11 липня судно повернулося у панамський порт, і на наступний день його обшукали.

Через океан судно рухалося з вимкненою системою автоматичної ідентифікації та відстеження суден АІС, що, як зазначає кореспондент ВВС з питань безпеки Френк Гарднер, виглядає вкрай підозріло.

ООН наклала на Північну Корею санкції, які включають заборону на імпорт і експорт будь-якої зброї, крім легкої стрілецької. Інші країни мають право обшукувати північнокорейські судна або інші засоби транспорту у разі підозр, що вони везуть заборонений вантаж.

Санкції були посилені цього року, після того як у лютому Пхеньян здійснив провів нове, вже третє, ядерне випробування.

Куба, за офіційними даними, має лише кілька десятків старих радянських тактичних ракет малої дальності.

Джерело BBC

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.