Занепокоєння щодо того, що світові запаси нафти закінчуються, почали вщухати, повідомляє Міжнародна енергетична агенція (МЕА).

Відкриття нових багатих родовищ у США кардинально змінило перспективи розвитку світової енергетики.

Директор підрозділу МЕА з нафтового маркетингу Антуан Халфф розповідає, що за останні два роки прогнози щодо розвитку світової нафтової галузі змінювалися кілька разів.

Спричинила це поява на енергетичному ринку нафти, видобутої зі сланців та нових джерел.

За словами пана Халффа, занепокоєння щодо наближення піку видобутку нафти наразі “відійшли на другий план”.

“Лише кілька років тому всі вважали, що видобуток нафти у США стабільно знижується і країні загрожує перспектива збільшення імпорту. Сьогодні ж Америка впевнено рухається в бік енергетичної незалежності”, – пояснює експерт.

Причиною таких кардинальних змін в енергетичних статках США стала розробка нових родовищ у Техасі та Північній Дакоті. Найближчим часом має початися видобуток на родовищі Монтерей-Шейл у Каліфорнії, що також забезпечить додаткові вливання у державну енергетичну скарбничку.

МЕА прогнозує, що до 2020 року за обсягами видобутку нафти США може зрівнятися з Саудівською Аравією.

Технологічна революція

Завдяки новим технологіям відкрилася можливість видобутку нафти, що міститься у породах, які раніше вважалися занадто твердими, зокрема у сланцях.

Сьогодні ті ж самі технології, які використовуються для видобутку сланцевого газу, застосовуються і у нафтовидобутку.

До числа інструментів, якими сьогодні користуються геологи, додалася візуалізація сейсмічних даних у 3D форматі. Ця технологія дає можливість краще зрозуміти будову шарів ґрунту та ідентифікувати поклади сланцю, що містять нафту чи газ.

А технологія горизонтального буріння відкрила можливість повністю викачувати нафту з прошарків сланцю.

Активно використовується і метод фрекінгу – гідравлічного розриву пластів (розрив породи водяною сумішшю під високим тиском), що дозволяє вивільняти нафту та газ з порід, які раніше вважалися занадто твердими для видобутку.

Ці технологічні інновації відкрили нові шляхи видобутку нафти на вже існуючих родовищах, які вважалися вичерпаними.

У центральній Каліфорнії, де перші нафтові свердловини з’явилися ще у 1890-і роки, нафта виходила з землі на поверхню під власним тиском.

У 40-х роках минулого століття видобувні компанії почали використовувати метод вприскування пари у свердловину, що дозволяло вивільнити нафту та спрямувати її на поверхню. Ця технологія використовується і донині.

Паливо майбутнього

Представник незалежної компанії з видобутку нафти Holmes Western Фред Холмс каже, що ключовим стимулом продовжувати видобуток на наявних родовищах та шукати нові поклади є високі ціни на нафту.

“Під землею ще лишається багато нафти – ми просто ще не підняли її всю на поверхню. Нестача викопного палива нам не загрожує… нафта все ще цінна, і її не так вже легко дістати”, – розповів пан Холмс BBC News.

“Із наявними технологіями нафти у нашій країні вистачить ще на наступні 100 років, до того ж у світі ще чимало невідкритих родовищ”, – додає він.

Пан Холмс розповів, що середньорічне падіння видобутку нафти у каліфорнійській долині Сан-Хоакін донедавна складало близько 8%, та завдяки новим родовищам та новим методам видобутку виробництво нафти стабілізувалося.

Нафтова лихоманка

За попередніми підрахунками родовище Монтерей-Шейл містить близько 15 мільйонів барелів нафти, загальною вартістю близько 500 мільярдів доларів.

Та геологи не можуть із впевненістю сказати, чи легко буде її дістати навіть із використанням комплексних сучасних методів.

Ймовірність нової нафтової лихоманки непокоїть захисників довкілля, які наполягають на необхідності поступово відмовитись від викопного палива.

Кессі Сігел з Центру біорізноманіття (Centre for Biological Diversity) наголошує на потребі “швидкого переходу на екологічно безпечну енергію”. За її словами, сама лише наявність нових покладів та джерел нафти ще не означає, що їх обов’язково треба розробляти.

“Перед нами стоїть вибір, що робити з усією цією новою нафтою. Спалюючи цю нафту, ми активуємо вуглецеву бомбу, яка знищить усі зусилля нашої держави, спрямовані на скорочення викидів парникових газів”, – каже пані Сігел.

Каліфорнійський фермер Том Франц, який активно слідкує за видобутком нафти методом фрекінгу поблизу міста Бейкерсфілд у Каліфорнії, застерігає про можливі наслідки розробки родовища Монтерей-Шейл.

“70 свердловин – це лише верхівка айсберга”, – розповів пан Франц ВВС.

“Якщо справа буде прибутковою, за три роки тут може бути вже 500 свердловин, а видобуток пошириться на північні території. Всі, хто стане на шляху цієї ініціативи, будуть жорстоко зметені…”, – підсумовує чоловік.

Нафтові компанії, що працюють у цьому регіоні, відмовилися від коментарів для ВВС. Ситуація довкола цього питання дедалі загострюється.

Ключовим фактором у розробці нових джерел лишаються високі світові ціни на нафту. Видобуток нафти з нетрадиційних джерел, наприклад з твердих сланцевих порід, є дорожчим порівняно із традиційними, і потребує більших енерговитрат, а отже має сенс лише за умови певної ціни на нафту.

В інформаційному бюлетені Американської геофізичної спілки, опублікованому минулого тижня, сказано, що пік нафотвиробництва, про який всі говорять, є “міфом”. В той же час експерти установи кажуть, що подорожчання видобутку нафти може стати обмеженням для видобутку та у такий спосіб стримувати економічне зростання.

Автори повідомлення Джеймс Мюррей та Джим Хансен ставлять під сумнів оптимізм нафтовидобувних компаній. За їхніми словами видобуток з нетрадиційних джерел може так само швидко відійти у минуле.

“Із часом видобуток нафти з важкодоступних порід почне стрімко скорочуватись. Це вимагатиме постійного збільшення кількості нових свердловин для забезпечення постійних обсягів палива”, – кажуть експерти геоспілки.

Один з провідних експертів нафтової галузі, який побажав лишитись неназваним, так підсумував ситуацію на світовому нафтовому ринку: “Часи дешевої нафти скінчилися, проте до піку нафтовиробництва нам ще далеко. Вартість нафти підскочить, але тоді зарадить технологія”.

Джерело BBC

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.