
Як показали дослідження, результати яких були опубліковані цього тижня, вчителі, як правило, ставлять дівчаткам більш високі оцінки, ніж хлопчикам, тому що дівчатка краще поводяться на уроках.
Дослідження успішності школярів, починаючи з шестирічного віку, показали, що виставлені оцінки залежать не тільки від здібностей до навчання, але і від таких якостей, як уважність і зібраність.
Як стверджують вчені, вважається, що у дівчаток ці якості більш розвинені, тому вони мають уроджену перевагу в порівнянні з хлопчиками – навіть при рівних розумових здібностях. Це розходження починає проявлятися вже в початкових класах, і результати можна спостерігати протягом всіх років навчання аж до вузу.
В рамках цього дослідження, результати якого були опубліковані в журналі «Людські ресурси» («Journal of Human Resources»), була проаналізована успішність понад 5,8 тисяч школярів у віці від 6 до 12 років з таких предметів, як англійська мова, математика та природничі науки.
Вчені порівняли оцінки, отримані учнями при тестуванні, з оцінками, виставленими вчителями за поточну успішність. Виявилося, що з самих перших днів навчання у хлопчиків оцінки були нижчі, ніж можна було припустити за результатами тестування.
Результати дослідження узгоджуються і з тим, що у Великобританії на іспитах на атестат про загальну середню освіту (GCSE) майже 65% дівчаток отримують п’ять хороших оцінок, і лише 50% хлопчиків досягають таких же результатів. Серед студентів університетів кількість дівчат росте набагато швидше, ніж число юнаків.
Вчені з Університету штату Джорджія і Колумбійського університету, які проводили дослідження, прийшли до цікавого висновку. Виявляється, таку невідповідність оцінок можна пояснити тим, що при оцінці учнів, вчителі враховують, наскільки вони старанні у навчанні, наскільки вони здатні працювати самостійно і як часто їм потрібна допомога оточуючим, як часто вони порушують дисципліну і наскільки вміють спілкуватися з оточуючими.
З урахуванням усіх цих якостей, дівчатка володіють перевагою – причому, коли хлопчики починають поводитися так само, як їх однокласниці, відповідно поліпшуються і їх оцінки. Один з авторів дослідження Крістофер Корнуелл (Christopher Cornwell) стверджує: «Здатність, яку вчителі вважають найважливішою при оцінці учнів, це так зване «ставлення до навчання».
Само «ставлення до навчання» – поняття досить приблизне, і воно лише в загальних рисах дозволяє визначити, які почуття переживає учень по відношенню до школи в цілому. Воно включає в себе шість аспектів в оцінці школяра – уважність, наполегливість, прагнення до знань, самостійність, здатність переключати увагу і зібраність.
Думаю, всі батьки, у яких є і дочки і сини, скажуть, що дівчатка володіють всіма цими якостями ». Він підкреслив, що оцінки, які вчителі виставляють своїм учням, суб’єктивні, але при цьому вони мають великий вплив на майбутнє дітей.
Корнуелл стверджує: «На те, як складаються шкільні роки дитини, часто впливає те, як вчителі оцінюють його успішність, тобто, шкільні оцінки. Саме від оцінок залежить здатність вчитися далі в старших класах і навіть у вузі. Крім того, саме оцінки, отримані в школі, грають, як правило, найголовнішу роль при вступі до університету.
За словами вченого, проведене дослідження дозволяє пояснити той факт, що серед випускників університетів переважають дівчата – їх більше 60%, а це, на його думку, може в майбутньому призвести до витіснення чоловіків з ринку праці. І, тим не менш, вчений вважає, що, незважаючи на те, що дівчатка лише недавно почали переганяти хлопчиків, своїм вродженим перевагою в навчанні вони відрізнялися завжди.
«Я переконаний, що ця різниця між хлопчиками і дівчатками виникла не миттєво, вона існувала завжди, – говорить Корнуелл. Не можна ж сказати, що дівчатка раптово стали більш старанними, а хлопчики раптом стали незібраними і невгамовними. Вони завжди таким були, і до навчання завжди ставилися по-різному.
Просто раніше це не справляло такого впливу на рівень освіти, як зараз. У колишні часи жінки не прагнули, та й не мали особливих можливостей здобувати професію і працювати, оскільки їх багато стримувало, наприклад, відсутність надійних засобів регулювання народжуваності.
Джерело Daily Mail