Новини світу. 20 грудня. Володимир Путін оцінив своє 13-річне правління як один із найкращих періодів в історії Росії, заперечив схильність до авторитаризму і пообіцяв в якийсь момент покинути президентську посаду – за велінням закону, а не здоров’я.

Володимир Путін
Володимир Путін

“Рано чи пізно, я піду із цієї посади так само, як пішов чотири з половиною роки тому і, зрозуміло, мені небайдуже, хто очолить країну”, – сказав 60-річний Путін на прес-конференції у четвер.

У 2008 році місце президента на чотири роки зі схвалення Путіна посів його соратник Дмитро Медведєв. Слідування букві Конституції Путін навів як аргумент у відповідь на звинувачення в авторитаризмі.

“Назвати цю систему авторитарною не можу. Найяскравіша ілюстрація – моє рішення піти на другу позицію”, – сказав він.

“Якби вважав, що тоталітарна чи авторитарна система є найкращою, я б просто змінив Конституцію. Це було легко зробити, це навіть не вимагає всенародного голосування: достатньо було провести це рішення в парламенті, де у нас було більше 300 голосів”.

Конституцію за допомогою парламенту змінив вже Медведєв, збільшивши президентський термін до 6 років. Путін, що очолив країну в 2000 році зі схвалення першого президента Бориса Єльцина, говорив раніше, що не вирішив поки, чи хоче правити чверть століття. Якщо він буде балотуватися на наступних виборах, до кінця четвертого терміну в 2024 році йому буде 71 рік.

З моменту, коли Путін прийняв владу зі старих рук хворого Єльцина, Кремль підтримував образ бадьорого керівника, зосередженого на спорті та роботі, але в рік 60-річчя змушений був спростовувати чутки про проблеми президента зі здоров’ям, після того як з розкладу зникли закордонні поїздки, а сам він з’являвся на публіці накульгуючи.

Путін сказав у четвер, що чутки ллють воду на млин його політичних опонентів, і відповів на питання про здоров’я: “Не дочекаєтеся!”

Стабільність

Путін сказав, що не був до кінця впевнений у поверненні в Кремль з прем’єрської посади перед обличчям світової кризи, яка розгортається:

“Не міг ставити перед собою мету, що через чотири роки повернуся, оскільки почалася криза і невідомо, що було б”.

Спогади президента контрастують з одкровеннями Медведєва, який повідомив у вересні минулого року, що вони з Путіним заздалегідь домовилися помінятися місцями через чотири роки медведєвського терміну.

Путін сказав, що повернувся в Кремль заради розвитку, а не охорони.

“Я вважаю, що ми забезпечили стабільність виключно як обов’язкову умову для розвитку. І це надзвичайно важливо”, – сказав Путін, назвавши це доказом своєї прихильності до демократії.

Захід не визнав чесними парламентські вибори в Росії, а звинувачення у масштабних фальсифікаціях на користь партії влади вивели на вулиці Москви сотні тисяч людей рік тому, що стало найчисленнішим вуличним протестом за час Путіна при владі.

Під впливом невдоволення Кремль оголосив про поступки, але пізніше партія влади відповіла серією законодавчих заходів, кримінальних справ проти лідерів опозиції, нападок на незалежну пресу та свободу інтернету. Коментатори розцінили це як політичну реакцію, а Захід нагадав Москві про зобов’язання у сфері демократії та захисту прав людини.

США відповіли на те, що вважають утиском прав людини в Росії, “актом Магнітського”, – візовими санкціями та заморожуванням активів потрапили під підозру російських держслужбовців. Рішення американців може спровокувати ланцюгову реакцію в Євросоюзі, де низка країн вже розглядають аналогічні санкції – візові заборони та замороження активів, що може виявитися болісним для звиклої до споживання на Заході російської бюрократії.

Щоб помститися, слухняна більшість щодо Кремля у нижній палаті парламенту переважною кількістю голосів ухвалила у середу в другому читанні висунутий усіма фракціями законопроект, що забороняє американцям всиновлювати російських сиріт.

На прес-конференції Путіна кілька разів запитали про його ставлення до цього документа, який один з журналістів назвав “людожерським”.

Президент підтримав порив депутатів.

“Це така емоційна відповідь Державної думи, але я вважаю, що адекватна”, – сказав він, хоча не відповів на питання, чи підпише закон.

Без помилок

Путін назвав звинувачення в згортанні свобод наслідком розбіжностей у трактуванні.

“Якщо хтось вважає, що демократія і виконання законів – це різні речі, ця людина помиляється,” – сказав президент.

Він прокоментував переслідування учасників акції протесту 6 травня, коли за день до його інавгурації демонстранти зійшлися з поліцейськими. Путін порадив слідству не захоплюватися відправкою обвинувачених за ґрати, але попередив про наслідки сутичок з поліцейськими.

“Я не думаю, що за участь у масових акціях, навіть якщо вони були проведені з порушенням закону, потрібно ув’язнювати”, – сказав президент.

“Але, я хочу звернути на це особливу увагу, неприпустиме абсолютне рукоприкладство до представників органів влади”.

Він назвав “дурницею і нісенітницею” звинувачення в залежності судів від виконавчої влади, а проблему корупції – традиційною для Росії з часів Петра Першого і типовою для економік, що розвиваються.

Питання про наступника він переадресував “громадянам Росії” і побажав, щоб майбутній президент був “ще успішнішим”.

“Якщо порівняти з іншими періодами розвитку Росії, ось цей період був далеко не найгіршим, а, може, одним із найкращих”, – оцінив Путін підсумки свого правління.

“Я не бачу жодних великих системних помилок, які я хотів би повернути назад і виправити”.

Джерело korrespondent.net

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.