Новини України. 14 грудня. 16 грудня в Україні набуває чинності закон про заборону куріння в громадських місцях.

Куріння
Курити з 16 грудня у громадських місцях буде поза законом

Під це визначення потрапляють зупинки громадського транспорту, концертні зали, ресторани, нічні клуби. Тепер охочим затягнутися потрібно виходити на вулицю. Звикати до нових правил любителям тютюну доведеться в розпал зими.

Чи скоротиться кількість курців, якщо зробити споживання тютюну максимально некомфортним?

«Ні!» – Впевнені представники транснаціональних тютюнових компаній, посилаючись на досвід десятка ринків.

«Так!» – Стверджують ідеологи прийняття закону і обіцяють простежити за дотриманням європейських правил куріння на всіх рівнях: строго впливати на безвідповідальних відвідувачів пабів і навіть ганяти народних депутатів з курилки парламенту.

Ось, що про це думає народний депутат, екс-голова комітету Верховної ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва:

Тетяна Бахтєєва«Ефект від обмежень на куріння в громадських місцях однозначний – кількість курців знижується. Про це говорить досвід Європи і навіть мій особистий. Я ніколи не залишаюся байдужою до того, що хтось курить, і забороняю палити у своїй присутності. І, повірте, не один раз отримувала смс: «Спасибі тобі і твоїм зауваженням. Я кинув палити».

В Україні обмеження теж обов’язково спрацюють. Почнемо з себе. Верховна рада – це велике громадське місце. Зараз там, у кулуарах є спеціальні місця для куріння, в переходах. Я всіх вже попередила – буду карати! 10 000 грн. штрафу з кожного. Буду підходити особисто до кожного курця і домагатися штрафу – з обов’язковим повідомленням глави Верховної ради і пред’явленням довідки про сплату штрафу. Дуже скоро куріння стане незручним – моїм колегам доведеться виходити на вулицю. І, можливо, це змусить їх скоротити кількість викурених сигарет.

Я сьогодні заходила в ці парламентські курилки, і нагадала про 16 грудня. І багато вставали, гасили цигарки, говорили «знаю-знаю», «я вже перейшов на 4 сигарети в день» і з «завтрашнього дня кидаю».

Куріння – це шкідлива і непотрібна звичка, завдає шкоди здоров’ю. Обмежити споживання тютюну було необхідно через дуже серйозною ситуації, яка склалася в Україні. 9 млн. українців – це тільки офіційно палять. 65% населення України страждає серцево-судинними захворюваннями. Відсоток смертності від цих хворіб – рекордний (у 2011 р. ішемічна хвороба серця була причиною 40% смертей, частота інсультів в Україні перевищує показники в розвинених країнах Європи в 13 разів). Тому ми зобов’язані, нарешті, починати боротися з одним з головних факторів ризику виникнення захворюють серцево-судинної системи.

Прийняти закон було дуже складно – незадоволених було дуже багато серед самих же депутатів. Сподіваюся, Тарас Чорновіл на мене не образиться, якщо я скажу, що він був одним із найзатятіших противників прийняття закону. Він просто злісний курець! Ми багато років із ним стикалися по роботі, і я багато років забороняла йому палити, але він все одно продовжує це робити.

Але паралельно була і велика підтримка цієї новації – у першу чергу від навчальних закладів різних рівнів, медиків, представників ресторанного бізнесу, яким зараз доводиться весь робочий день дихати тютюновим димом, просто пересічних громадян! Адже більшість з нас бували в ситуації, коли треба було зайти в прокурений місце, і знають, наскільки це неприємно і небезпечно. По-перше, ми отримуємо дозу шкідливих для здоров’я речовини. По-друге – наш одяг відразу пропитується тютюновим димом, і ніяке провітрювання не допоможе, це все відразу треба нести в хімчистку.

Я і сама через все це проходила не раз. Я депутат-мажоритарник, зустрічаюся зі своїми виборцями, буваю у багатьох громадських місцях. І якщо мені трапляється забігти в кафе, і я бачу, що хтось курить, я не соромлюся кликати адміністратора і нагадувати, що з 16 грудня таке куріння заборонено за законом. І я буду пильно стежити, щоб він виконувався.

Противником такого закону є Олександр Когут, директор відділу корпоративних питань «JTI Україна», що ходить до групи компаній Japan Tobacco International (JTI), яка є одним з провідних виробників тютюнових виробів у світі та тютюновою компанією №1 в СНД:

Олександр КогутЗакон № 4844-VI, який набирає чинності 16 грудня, на жаль, не враховує інтересів українських курців. А це понад 34% населення у віці 18-64 років (за даними Ipsos, 2012 р.). Вони не зможуть палити у приміщеннях кафе, барів і ресторанів, будуть змушені виходити для цього на вулицю. І звикати до нових правил їм доведеться взимку.

Не існує надійних даних, підтверджуючих, що заборона куріння в громадських місцях впливає на кількість курців. І ми не думаємо, що це відбудеться в Україні. За даними дослідження «Євробарометр», в 2006 р. в Бельгії курило 26% населення, у 2012 р. – 27% (заборона введена у 2011 р.), на Мальті в 2006 р. – 25% населення, в 2012-му – 27% (заборона введена у 2010 р.), в Іспанії в 2006 р. – 34%, в 2012-му – 33% (заборона введена у 2011 р.).

Не надавши позитивного впливу на скорочення курців, новий закон може негативно відбитися на сфері громадського харчування. У всякому разі, про це говорять в країнах, де були введені аналогічні обмеження. У Болгарії вони діють із червня цього року, і вже в листопаді Болгарська асоціація власників готелів і ресторанів заявила, що обороти закладів громадського харчування скоротилися більш ніж на 40%, в результаті чого 20 000 людей втратили роботу. В кінці листопада підприємці у містах Пловдив, Варна, Бургас, Тирговіште, Хасково та інших протестували проти нового закону під девізом «Бунт столів».

Виробники тютюнових виробів не заперечують, що обмеження куріння в громадських місцях необхідно. Ми виступаємо за практичні та ефективні рішення, які допомагають розділити курців і тих, хто не палить, і враховують інтереси обох сторін.

Приклади такого регулювання можна зустріти в багатьох європейських країнах, наприклад, в Австрії, Італії, Німеччини, Швейцарії, Швеції, Фінляндії, Данії, Португалії, Польщі, Угорщині – тут у закладах громадського харчування дозволено обладнати спеціальні зони для куріння або відводити для цього частину приміщення.

Ще один приклад – обладнання кімнат для куріння в аеропортах. Найчастіше це просторі приміщення з відмінною вентиляцією, які допомагають створити комфортні умови для всіх пасажирів. У 2012 р. в аеропорту Франкфурта відкрилася нова кімната для куріння площею 60 квадратних метрів, на 2013 р. заплановано відкриття ще декількох таких приміщень, їх загальна площа перевищить 1000 квадратних метрів.

Показово, що останнім часом деякі країни пом’якшують або відмовляються посилювати обмеження куріння в громадських місцях. У лютому 2012 р. Федеральний конституційний суд Німеччини визнав незаконним повну заборону на паління в гамбурзьких ресторанах і барах. Сьогодні в більшості федеральних земель ресторанам і барам дозволено обладнати зали для курців.

У вересні 2012 р. на національному референдумі в Швейцарії населення не підтримало пропозицію ввести обмеження, аналогічні українським. Сьогодні заборона на куріння в будь-яких закритих громадських приміщеннях діє у 8 з 26 швейцарських кантонів. У барах, кафе і ресторанах в інших кантонах можна палити, за умови, що їх площа не перевищує 80 квадратних метрів. У великих приміщеннях можна палити в спеціальних залах.

За матеріалами Forbes.ua

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.