Новини Культури. 5 листопада. Новий павільйон Лувру, присвячений ісламському мистецтву, ледь відкрившись, опинився в центрі скандалу.

Музей Лувр в Парижі
Музей Лувр в Парижі

Претензії надійшли з боку влади Туреччини, які зажадали від паризького музею повернути “вкрадені” твори мистецтва.

Йдеться про один із центральних експонатів – керамічних панно епохи Османської імперії. Колись вони прикрашали гробниці турецьких султанів Селіма II, Мурада III, а також бібліотеку султана Махмуда I і мечеть Піяле Паша в Стамбулі. Однак, за словами представників міністерства культури Туреччини, в кінці XIX – початку XX століття твори мистецтва “були незаконно вивезені з країни”. За повідомленнями турецьких ЗМІ, офіційна Анкара вже ініціювала процедуру повернення кераміки.

Тим часом, в Луврі ніяких офіційних запитів від турецької сторони поки не отримували. За словами адміністрації музею, колекція ісламського мистецтва формувалася з дотриманням міжнародних норм, у тому числі з урахуванням Конвенції ЮНЕСКО про культурні цінності від 1970 року. У документі прописано, що він не має ретроактивної сили стосовно операцій з предметами мистецтва, скоєним до цієї дати.

Що ж стосується фрагментів кераміки, то вони дійсно потрапили до Франції в кінці позаминулого століття. “Їх купівля чи дарування були вироблені в повній відповідності з законами, що діяли в ту епоху”, – підкреслюють в Луврі. У цьому зв’язку питання про реституцію Туреччині панно з точки зору французької сторони “виключений”.

Відкриття в кінці вересня відділу ісламського мистецтва в Луврі стало одним з найбільш помітних культурних подій цієї осені. Експозиція розмістилася в спеціально спорудженому павільйоні в одному з внутрішніх дворів музею. На площі близько 3 тис кв м у дворі Вісконті, над яким був зведений скляний дах оригінальної архітектури, представлено декілька тисяч експонатів. Виставка охоплює історичний період з VII по XVIII ст, а географія її простирається від Іспанії до Індії, що покликане підкреслити різноманіття ісламського світу.

Проект зведення нового залу був здійснений французькою владою за підтримки меценатів, на частку яких припало більше половини всіх витрат. Основними спонсорами виступили монархії Кувейту, Марокко, Омана, Саудівської Аравії, а також уряд Азербайджану. Загальна вартість робіт склала близько 100 млн євро. За словами директора Лувру Анрі Луаретт, це один з найбільших проектів в історії музею. Наступної ж віхою в історії діалогу одного з головних храмів культури Заходу зі світом ісламського Сходу має стати відкриття філії Лувра в Абу-Дабі. Будівельні роботи в столиці ОАЕ почнуться вже цієї зими, а відкриття намічене на 2015 рік.

Джерело ИТАР-ТАСС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.