Новини України. 5 листопада. Вибори-2012. Об’єднана опозиція збирає у понеділок мітинг біля будівлі Центрвиборчкому в Києві.

Тягнибок, Яценюк
Опозиція йде на мітинг біля ЦВК

Вимога акції – не оголошувати результати парламентських виборів на деяких дільницях в одномандатних округах. Водночас опозиціонери розглядають можливість одностайної відмови від отримання депутатських мандатів. На думку юристів, якщо опоненти влади справді вдадуться до такого кроку, це може завести країну у правову безвихідь.

Кандидат у депутати від «Батьківщини», який входить до чільної десятки списку цієї політичної сили, В’ячеслав Кириленко повідомив, що мітинг опозиції під стінами ЦВК готова підтримати не лише його політична сила.

«Ми формулюємо вимоги до ЦВК і вони стосуються встановлення справедливих результатів по 12 мажоритарних округах і формулюємо низку інших політичних вимог. Притому виголошено це буде трьома силами: нами, Свободою і Ударом», – розповів Кириленко.

Водночас опозиціонери погрожують обнулити партійний список і список мажоритарників у зв’язку з фальсифікацією результатів виборів, допущеною, на їхню думку, владою. Таким чином вони сподіваються анулювати нинішні вибори й домогтися нових. Мовляв, за відмови понад 150 опозиціонерів від своїх мандатів, Верховна Рада не матиме трьохсот депутатів, необхідних для початку роботи.

«…треба спочатку скласти присягу парламентаря»

Щоб скласти мандат народного обранця, треба спочатку скласти присягу парламентаря, зазначив експерт із виборчого законодавства Сергій Кальченко. А стосовно можливості такого демаршу до складення присяги – кандидати, що отримали право на мандат, можуть від нього відмовитись лише після оприлюднення остаточних результатів Центрвиборчкомом. Лише тоді, каже експерт, кожен із кандидатів може індивідуально подати заяву до ЦВК про складання повноважень.

«Якщо відмовляться кандидати в одномандатних округах, тоді ЦВК повинна призначити провести повторні вибори. І тоді треба брати математику, дивитися скільки осіб отримали мандат і якщо їх менше 300, то Верховна Рада не зможе розпочати свою роботу», – пояснює Кальченко.

Старий парламент замість нового?

У статті 90 Конституції сказано, що «Президент України може достроково припинити повноваження Верховної Ради, якщо впродовж тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися». А повноваження поки чинного парламенту «припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради нового скликання». Тобто, поки не запрацював новий парламент, має право працювати старий, наголошують експерти. І чому цьому парламенту, більшістю в якому володіє влада, не функціонувати далі?

Водночас виникають запитання щодо можливості відмови від депутатських мандатів і з політичної точки зору. Їх висловлює дехто із опозиціонерів. Кандидат у депутати від ВО «Свобода» Ігор Мірошниченко зазначив в ефірі 5 каналу, що після такого демаршу Україна можемо повторити шлях Білорусі, коли опозиція відмовилася від мандатів. У країні, де править Олександр Лукашенко, депутатами стають лише прихильники влади, а опозиція головно подає свій голос з-за ґрат, зауважив Ігор Мірошниченко.

Тянибок, Яценюк, Турчинов

Джерело Радіо Свобода

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.