Новини політики. 28 листопада. Через референдум перш за все намагатимуться змінити Конституцію.

Зміни до Конституції можуть першими винестися на референдум

Про це у коментарі Gazeta.ua сказав професор кафедри політології Національного університету “Києво-Могилянська академія” Олексій Гарань.

Він наголосив, що закон про референдум було прийнято для того, аби вирішувати ключові питання. Адже, за словами експерта, Партія регіонів зрозуміла, що чіткої більшості у новій Верховній Раді не отримає.

“Оптимальна модель вирішення проблемних питань — це знаходження компромісу в парламенті, прийнятті рішення парламентом і потім його схвалення на референдумі. Таким чином підвищується легітимність. Це так, як, наприклад, у нас було затверджено незалежність України — спочатку парламентом, а потім на референдумі. Це найвища легітимність”, – наголосив він.

Гарань підкреслив, що часто процедурою референдуму користуються саме диктатори.

“Коли будуть робитися спроби, наприклад, змінювати Конституцію на референдумі в обхід парламенту, або змінюватися окремі положення Конституції, чи приймати якісь закони на референдумі — це те, що, насправді, роблять диктатори. Диктатори дуже часто використовують саме механізм референдумів, бо вони знають, що вони контролюють і виборчі комісії, і порядок підрахунку голосів, і формулювання самого референдуму”, – наголосив він.

Експерт додав: “Також дивна в цьому законі норма про те, що президент чи інші органи будуть приймати рішення про те, чи конституційними є ті чи інші положення, які виносяться на референдум. Це функція Конституційного суду, який, на жаль, не виконує у нас роль арбітра, але тим не менше, це не є функцією інших органів влади”.

Гарань наголосив, що першими питаннями, які можуть винестися на референдум, можуть бути саме такі, які передбачають зміни до Конституції.

“Перш за все, це питання, які розколюють країну — Митний Союз, статус російської мови. Ситуація насправді може вийти з-під контролю у Януковича. Я не виключаю того, що цим можуть скористатися ті люди, з якими Янукович не згоден. Адже він зараз все ж таки пручається того ж вступу до Митного Союзу і може його зламають. А от Медведчук чітко “за”. Тому може виплисти Медведчук і на російські гроші провести лобістську кампанію, зібрати підписи”, – підкреслив він.

Експерт додав: “Справа навіть не в кінцевому результаті, а в тому, що проведення подібних референдумів буде розколювати країну. І це дуже небезпечно”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.