Новини України. 15 серпня. Десятки тисяч молодих українців, які хочуть навчатися за кордоном, можуть вчасно не отримати закордонні паспорти і не виїхати в свої університети.

Як українським абітурієнтам поїхати вчитися за кордон

Винні в цьому не тільки черги і купа довідок, необхідних для оформлення візи, але й кричущі суперечності в українському законодавстві.

“Вступати взагалі не складно. Просто потрібно зібрати певний пакет документів, відправити його і здати тест з англійської мови. Це, мабуть, найбільша проблема”, – розповів киянин Андрій Панченко, який цього року отримав запрошення навчатися в Краківському університеті, пише Сегодня.

Однак на навчання, яке має відбуватися за кошти Євросоюзу, юнак ризикує не потрапити. Протягом двох тижнів він розбирається з питанням, як можна легально виїхати з території України.

“Проблеми більше не з боку Польщі, в моєму випадку, а тут, усередині України”, – пояснює він.

Мова йде про один-єдиний папірець, в якому військкомат повинен був би дати згоду на виїзд, але замість цього може поставити на навчанні хрест.

“У нас закордонний паспорт може отримати людина з 16-ти років за новим законом, але довідку з військкомату можна отримати тільки з 18-ти років”, – пояснила мати абітурієнта Олена Панченко.

Тому сім’я Панченко потрапила в замкнене коло. Вона не може отримати довідку для паспортного столу, а паспортний стіл не може дати паспорт без цієї довідки. Як у військкоматі, так і в паспортному столі запевняють, що вони не винні, і показують правила, за якими працюють. Кажуть, діють в рамках законодавства, недоліки якого слід питати на найвищому рівні. Юристи такий пінг-понг називають протиріччям законів і радять кілька варіантів. Найпростіший – суд.

“Необхідно оскаржити цю відмову у відповідному районному суді. І я думаю, що рішення буде на їхню користь”, – вважає адвокат Олександр Серьогін.

В іншому випадку фахівці радять робити дитячий проїзний документ. З ним дитина поїде за кордон, але, коли виповниться 18 років, повинен буде повернутися для оформлення паспорта. Для хлопців – ще більш складна процедура. Разом з паспортом, щорічно у військкомат обов’язково доведеться привозити ще й довідку з місця навчання. Інакше – армія.

За даними Міносвіти, лише у 2011 році на чужині навчалося близько 20 000 наших громадян. Варіантів отримувати знання не в Україні кілька: потрапити під програму обміну студентами або ж вступати відразу власними силами. І скільки молодих українців не зуміли виїхати на навчання через проблеми з паспортами, статистики немає. Так само, як і безліч способів, якими батьки абітурієнтів так чи інакше вирішують цю проблему.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.