Новини України. 14 серпня. Відповідно до нового мовного закону у Криму вимагають статусу регіональної для української мови.

В Криму стали на захист української мови

Дев’ять громадських організацій Криму звернулися до спікера Верховної Ради Володимира Константінова та прем’єр-міністра автономії Анатолія Могильова із закликом оголосити українську мову регіональною на півострові “нарівні з російською та кримськотатарською”.

Серед організацій, які долучилися до звернення, кримське відділення Всеукраїнського товариства “Просвіта”, організація “Український дім”, Всекримське товариство “Україна-Світ”, а також організація “Комітет з моніторингу свободи преси в Криму”.

“Вимагаємо передбачити у республіканському бюджеті АРК кошти на розвиток поруч з іншими регіональними мовами Криму української мови, української культури та української освіти”, – йдеться у заяві.

Як пояснив один з авторів звернення, голова організації “Український дім” Андрій Щекун, українське населення автономії вважає себе “меншиною в меншині”, а тому “перебуває під захистом чинного вітчизняного та міжнародного законодавства про права національних меншин”.

“Українців у Криму проживає 24% населення, а тому ми маємо право на 24% україномовних шкіл та садочків, 24% від мовного бюджету на розвиток української. Зараз ми не маємо навіть 1%”, – заявив Щекун. Він додав, що в Криму програми розвитку української практично не фінансуються, “тоді як російська мова має все”.

Віце-спікер кримського парламенту Григорій Іоффе вважає, що своїм зверненням проукраїнські організації Криму “вирішили виявити свою дотепність і спричинити політичний галас.

“Я не бачив цього звернення, хоча кожного дня переглядаю пошту. Але навіть, якщо воно існує, я би порадив цим людям уважно прочитати закон про мовну політику, що був ухвалений. Він чітко передбачає, що у нас українська мова є єдиною державною і не потребує жодного іншого статусу”, – сказав пан Іоффе.

Крім того, віце-спікер наголосив, що у Криму програми розвитку української мови та культури фінансуються у достатньому обсязі, а парламент автономії “прийняв кілька постанов, які цьому сприяють”. Зокрема, каже він, на фінансування Всеукраїнського культурно-інформаційного центру у Сімферополі з бюджету щорічно виділяється близько мільйона гривень. Також фінансується й організація “Просвіта”.

Минулого тижня голова Ради міністрів Криму Анатолій Могильов заявив, що у зв’язку набуттям чинності закону “Про засади державної мовної політики” найближчим часом в автономії регіональними можуть стати російська та кримськотатарська мови. Для вирішення цього питання буде скликана позачергова сесія місцевого парламенту.

“Безумовно, практична реалізація його норм потребуватиме бюджетних витрат. Ми обов’язково знайдемо необхідні кошти і будемо впроваджувати передбачені в законі механізми щодо функціонування регіональних мов. Ми усвідомлюємо, що, виконуючи мовний закон, ми захистимо гуманітарні права переважної більшості кримчан. Для нас фактор суспільного спокою і громадянської консолідації важливіший за гроші”, – наголосив пан Могильов.

Водночас голова кримського уряду висловив упевненість, що надання статусу регіональної російській та кримськотатарській мовам жодним чином не перешкоджатиме розвитку на території автономії державної української мови.

Джерело ВВС

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.