Новини України. 20 серпня. Минулого тижня Україну охопила мовна лихоманка – кілька облрад скористались законом “Про засади державної мовної політики”, нашвидкуруч ухваленим Радою перед канікулами.

Мовний закон: ахват, шок і обурення нацменшин

Російською вже оголосили регіональною облради Одещини, Запоріжжя, Донеччини, Луганщини, Дніпропетровщини, Харківщини і Херсонщини, та – міська рада Севастополя. Крим відклав проголошення російської регіональною до жовтня. А Тернопільська облрада навпаки вирішила закон про мови ігнорувати і закликала визнати його неконституційним. Тим часом, одеські болгари вже планують судитися за статус своєї мови, кримські татари – нарікають на ущемлення їхніх прав.

На Херсонщині тюркомовні народності, які проживають в цих місцях, також готові претендувати на надання їхній мові статусу регіональної. Вітають ухвалення закону і українські румуни.

“В Чернівецькій області існує багато сіл, де живе румуномовне населення, але існують тільки українські школи. Там діти не вивчають літературну румунську мову, навіть факультативно… В Чернівецькому університеті існує лише кафедра румунської мови… Хоча на побутовому рівні половина області говорить румунською”, – каже секретар об’єднання “Румунська спільнота України” Ауріка Божеску.

Кримські татари, вочевидь, вимагатимуть окремого статусу для своєї мови – навіть більше, ніж регіональної.

“У татар, на відміну від решти українських етнічних меншин, немає своєї національної держави. Україна – наша держава. Тому статус регіональної мови для кримсько-татарської нас не влаштовує. Ми хочемо, щоб наша мова була державною”, – пояснює кримський татарин Енвер Аметов. А от українські поляки не бачать практичного сенсу в законодавчих змінах.

Житомир, Вінниця – в цих регіонах найбільше польської громади в Україні. Мовним законом я шокований – це перший крок до розвалу держави. Є ж конституція – там чітко записано, що державна мова є українська. Я не уявляю, щоб українці у Польщі вимагали окремого статусу для своєї мови”, – здивований голова Товариства польської культури Еміль Лєгович.

Однак парад регіональних мов – зовсім не те, на що розраховували батьки нового закону.

“46 мільйонів розуміють лише дві мови: українську та російську. Не болгарську мову, не угорську мову, не румунську , не єврейську, ідиш чи іврит, я не знаю, як там. Ці мови розуміє лише купка людей”, – зазначив заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.

Така позиція вже породила перший конфлікт. На Одещині в місті Ізмаїл місцеві депутати відмовилися надавати болгарській мові статус регіональної, хоча за російську проголосували. Це викликало різкий протест болгарської громади , яка там нараховує рівно 10%, як вимагає новий закон. Втім, представники центральної влади офіційно заговорили про необхідність змін до мовного закону – принаймні у збільшенні квоти національної меншини до 20, а то й 30% населення.

Джерело ТСН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.