Новини світу. 27 серпня. Ідея створення космічного ліфта – безракетного способу доставки вантажів на навколоземну орбіту за допомогою спеціального троса – не дає спокою вченим вже кілька десятиліть.

Космос
Космічний ліфт стає все більш реальним

В той час, як фахівці галузі сходяться в тому, що реалізація такого складного проекту в повній мірі стане можливою не раніше середини XXI століття, деякі ентузіасти пропонують здійснити його вже в найближчі роки.

На минулому тижні приватна американська компанія “Ліфтпорт груп” / LiftPort Group / оголосила про готовність побудувати експериментальний космічний ліфт на поверхні Місяця за допомогою вже існуючих технологій. Президент компанії Майкл Лейн стверджує, що на створення такого ліфта піде вісім років і буде потрібно всього один запуск космічного апарату, порівнянного в технічному відношенні з легендарним радянським “Супутником-1”.

“Близько шести місяців тому нам вдалося зробити серйозне відкриття”, – процитував Лейна в неділю сайт SPACE.com. У чому полягає це відкриття, глава “Ліфтпорт груп” розкривати не став.

Поки це лише гучні слова з вуст директора компанії, яка кілька років тому була змушена тимчасово припинити існування через проблеми з фінансуванням. Незважаючи на це, в “Ліфтпорт груп” впевнені в успіху та розраховують залучити потенційних інвесторів після завершення польових випробувань, які планується провести на кошти, зібрані в Інтернеті.

Ентузіасти мають намір за допомогою повітряної кулі підняти на висоту в 2 км трос, по якому хочуть підняти спеціальну конструкцію. На здійснення задуманого знадобиться 8 тис дол, які вже надійшли через сайт “кікстартер” – популярний Інтернет-сервіс для збору коштів на реалізацію творчих проектів за схемою “народного фінансування”.

Великий інтерес громадськості до проекту змусив “Ліфтпорт груп” поставити нову мету – збір 100 тис дол на початок техніко-економічного обгрунтування “місячного ліфта”. За словами Лейна, спорудження такого ліфта займе близько року і обійдеться в 3 млн дол. За повідомленнями ЗМІ, на амбітний проект вже звернуло увагу NASA, для якого Лейн – людина аж ніяк не чужа. До відходу у приватний сектор він співпрацював з космічним відомством США, працюючи над концепцією космічного ліфта.

Як нагадують фахівці, сама ідея зовсім не нова. Вона, зокрема, описана в романі 1978 “Фонтани раю” Артура Кларка. А вперше була озвучена ще раніше. Сучасні концепції космічного ліфта припускають наявність надміцного і легкого троса, один з кінців якого закріплено біля земної поверхні, а інший – перебуває в космосі. У натягнутому положенні він утримується за допомогою встановленого на другому кінці противаги за рахунок відцентрової сили обертання планети. По тросу від Землі до орбіти може рухатися спеціальний підйомник – свого роду ліфт, який зможе доставляти на орбіту різні вантажі і навіть людей.

В останні роки, з урахуванням великих відкриттів в галузі матеріалознавства, зокрема, надміцних вуглецевих нанотрубок, ця ідея здається все більш реалістичною, і була взята на замітку NASA. За останні кілька років космічне відомство США навіть провело серію конкурсів серед компаній, вузів та окремих ентузіастів, на яких незмінно високу увага приділялася саме концепції космічного ліфта і пов’язаних з нею технологій.

Концепцію космічного ліфта активно освоюють не тільки в США, але і в Японії. В останній найбільш активно проявляє себе будівельна корпорація “Обаясі”, яка планує реалізувати проект безракетного способу доставки вантажів на навколоземну орбіту за допомогою спеціального троса до 2050 року.

За матеріалами ИТАР-ТАСС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.