Новини економіки. 14 липня. Податківці задумали провести глобальну реформу.

зарплата, гроші
Податківці задумали провести глобальну реформу, щоб вивести більшу частину підприємців з тіні

Днями в Мінфіні була презентована концепція змін системи оподаткування України, пише газета Сегодня.

Задумка Держподаткової служби – вивести з тіні 80% підприємців, які ховають зараз від фіскалів свої доходи.

Для цього пропонується знизити ПДВ і спростити кілька ключових податків. А щоб при цьому не постраждав бюджет, податківці придумали компенсатори. Втім, вони попередили, що протягом одного кварталу держбюджет і Пенсійний фонд отримають дефіцит (витрати будуть перевищувати доходи).

Як розповіли чиновники та експерти, які побували на презентації, концепція поки що обговорюється.

«Єдина думка всіх, хто був на презентації – без додаткових розрахунків обійтися неможливо. Запускати ці ідеї потрібно тільки у вигляді експерименту. Але при цьому всі були згодні, що потрібно продовжувати боротьбу за детінізацію», – розповів глава податкового комітету «Європейської бізнес асоціації» Володимир Котенко.

На презентації податківці розповіли, що в нинішньому вигляді ПДВ призвів до ряду проблем: невиправдано високому податковому тиску, хабарів. У результаті підприємці йдуть у тінь.

«Для виплати 1 грн зарплати роботодавець (підприємство) повинен заплатити в бюджет від 1,07 до 1,26 грн в залежності від розміру зарплати і сфери діяльності», – сказано в тексті концепції.

По ідеї, зниження ставки ПДВ має призвести до збільшення доходів підприємців, які вони зможуть витратити, наприклад, на зарплати. Та ще й виплачувати їх легально, адже відрахування в Пенсійний фонд і фонд соцстрахування теж знижені.

Але, як говорить економіст Центру антикризових досліджень Олексій Молдаван, ідея зниження ПДВ виглядає утопічною, оскільки з нього формується 40% бюджету.

«Ідея ввести податок з обороту малоперспективна. По-перше, його не вдасться привести у відповідність з європейським законодавством, де такий податок не застосовується. По-друге, це ускладнить систему адміністрування податків: адже, по суті, ми отримаємо відразу два податки з обороту. Це нонсенс», – говорить експерт.

Також, за його словами, різна ставка ПДВ на імпорт і внутрішній оборот суперечить правилам СОТ: закордонні товари не можна дискримінувати. Точно так цим правилам суперечить ідея ввести 3 % збір на покупку валюти (безготівкової, покупки доларів в обмінці це не торкнеться), щоб компенсувати втрати від зниження соціальних внесків.

Ідею знизити відрахування з фонду оплати праці підприємці та експерти вітають.

«У теперішньому його вигляді ОСВ мотивує бізнес відводити зарплати в тінь», – відзначає головний економіст компанії Dragon Capital Олена Білан.

«Ще в квітні ми зверталися до президента з пропозицією знизити ставку єдиного соціального внеску до 18,1%. І хоча зовсім нещодавно Міністерство соцполітики заявляло про готовність зниження максимум до 29,4%, сьогодні ми бачимо серйозний прогрес. Паралельно пропонується вивести з тіні 170 млрд гривень зарплат, які сплачуються в Конверт », – говорить голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця» Оксана Продан.

У податковій вказують, що для досягнення позитивного ефекту потрібно збільшити мінзарплату до 2000 гривень (зараз 1102 грн).

Однак, як каже Продан, є небезпека, що інші пропозиції фіскалів завдадуть відчутного удару по спрощенцям.

«Пропозиція ввести обов’язкову виплату ПДВ для спецрежимів (наприклад, в сільському господарстві) автоматично знищить єдиний податок, а разом з ним – сотні тисяч легальних робочих місць», – говорить Продан.

Крім того, на її думку скасування пільг на оплату ПДВ може призвести до подорожчання імпортних ліків на 23% (20% ПДВ плюс 3% за рахунок введення збору на покупку валюти).

«Терміни затвердження запропонованих змін, як і раніше, невідомі. Глава ДПС Олександр Клименко заявив, що реформа ще буде обговорюватися і може бути введена не раніше 2014 року, однак він не виключив поетапну реалізацію реформи», – говорить Білан.

У податковій пояснили, що поки взяли паузу і чекають реакції на їхні пропозиції фахівців Мінфіну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.