Новини України. 12 липня. Сьогодні за новим стилем — день святих Перво-верховних Апостолів Петра і Павла, або, як кажуть селяни, “Петра”.

пресвітеріанська церква
12 липня – день Петра і Павла

У цей час у багатьох районах України починаються жнива, а звідси й походить народне вірування про те, що справа святого Петра — “жито зажинати”.

В одній з народних колядок святі Апостоли Петро і Павло виступають плугатарями, вони орють поле під осінній засів: Святий Петро за плугом ходить, Святий Павло волонки водить, а сам Господь-Бог пшеничку сіє, а святий Ілля заволочує.

На карпатських полонинах, де потепління наступає пізніше, ніж в інших частинах України, з іменем святого Петра в’яжеться найвищий розквіт літнього періоду.

Святий Петро часто згадується в народніх віруваннях та легендах.

До свята Петра й Павла готувалися колись в Україні як до великого свята: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, вбирали подвір’я. Ранком у цей день, звичайно, всі йшли до церкви. Дівчата вбирали свої голови вінками з польових квітів, а особливо червоними маками. Повернувшися з церкви, люди розгівлялися мандриками.

У цей день зозуля перестає кувати; селяни кажуть, що вона мандриками подавилася, бо ж украла в святого Петра одну мандрику й за це її Бог покарав тим, що вона на Петра давиться мандрика,чи й перестає кувати. А якщо кує зозуля й після Петра, то це, за народнім віруванням, віщує нещастя.

На другий день після “Петра” є теж свято, але наполовину менше, і називається воно “Полупетра” або “Петрового батька” . На Слобожанщині колись у цей день різали трьох півників і варили борщ у трьох горнятах — “три борщі, бо святий Петро три рази відрікався від Христа”.

За матеріалами УНН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.