Новини України. 9 липня. В України два хворих місця: Голодомор і українська мова, міркує український письменник Андрій Курков в коментарі для The Guardian.

Курков писав російською і відмовляється писати українською

За словами Куркова, за часів Російської імперії українська мова часто опинялася під забороною: Катерина Велика наказала припинити викладання українською в Києво-Могилянській академії, Петро I заборонив книгодрукування українською, Російська православна церква вилучила підручники української мови зі шкіл, Олександр II заборонив ввезення книг українською, а Олександр III – використання української в державних установах.

“Зрозуміло, чому українці вважають статтю конституції, яка затверджує українську в якості єдиного офіційної мови країни, найважливішим досягненням з часів здобуття незалежності”, – підсумовує письменник.

Автор нагадує, що українською розмовляють трохи більше 50% населення країни і що російською говорять в основному на сході, куди росіян в 1930-і роки посилали працювати на шахти, і в Криму. Він також зазначає, що антирадянські настрої на Західній Україні трансформувалися в “загальну антипатію щодо Російської Федерації”, а українські політичні партії, які виступають за зближення з Москвою, користуються підтримкою РФ.

Крім того, за словами автора, правляча “Партія регіонів” спробувала отримати контроль над україномовним центром і заходом країни, поставивши своїх людей в місцеві органи управління, і тим самим зіпсувала ставлення до себе. Тому, коли у вівторок Верховна Рада провела закон, що підняв статус російської до офіційної «регіональної мови», із заходу до Києва негайно кинулися цілі автобуси з протестувальниками.

“Ми навряд чи станемо свідками нової “помаранчевої революції”, але закон про мову також навряд чи буде підписаний і затверджений”, – пише Курков, нагадуючи, що спікер Ради і один з його заступників заблокували прийняття закону, подавши заяву про відставку.

“Проте політизація мови в Україні продовжиться”, – відзначає він. Він додає, що завжди писав російською і відмовляється писати українською, незважаючи на тиск і на те, що згоден з нормою про українську як про єдину державну мову. “Поки що я не хочу ставати солдатом в цій війні слів», – підсумовує він.

За матеріалами The Guardian; Переклад Іnopressa

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.