Новини економіки. 12 червня. Як не запевняє уряд в стабільності національної валюти, більшість експертів сходиться на тому, що на поточному рівні гривня протримається максимум до виборів. Мінімум – до кінця Євро-2012.

курс валют
Експерти застерігають українців зберігати заощадження у національній валюті

Варто почати з того, що нестабільність валюти – це в даний час світовий тренд. Деякий час тому хвиля паніки пройшла по Європі – у зв’язку з нестабільністю економіки окремих членів ЄС, зокрема, Греції та Португалії, почав падати євро.

Ціна євро в травні досягла приблизно 10 гривень – це рекордно низький показник за останні роки. Пізніше, зовсім недавно, почав падати рубль. Його позиції в підсумку повернулися на позначку трохи нижче вихідного, проте паніка, що захлеснула Росію, продемонструвала, що довіряти російській валюті не можна.

З українською гривнею все йде ще важче. Серед факторів, які впливають на її стійкість – зниження реального економічного зростання і падіння обсягів експорту. Внутрішні економічні проблеми Європи призводять до того, що знижуються закупівлі металопрокатних і нафтохімічної продукції в Україні, через що падає приплив валюти в країну.

У результаті в даний час курс валюти стримується тільки завдяки зусиллям Нацбанку, які, тим не менш, не можуть допомагати вічно.

Ще одним фактором, який може вплинути на стійкість гривні, може стати Євро-2012. І з великою ймовірністю чемпіонат Європи і стане тим самим фактором, який гривню упустить.

У даний час аналітики відзначають деяке подорожчання долара. З одного боку, парадоксально: адже, здавалося б, приплив валюти, зумовлений напливом іноземних уболівальників, мав би привести до деякого зниження курсу долара і євро. Про це ще до початку євро говорили багато експертів.

«Імовірно, надлишок валюти на внутрішньому ринку повинен викликати її подешевшання. Однак це буде тимчасовим явищем, після чемпіонату ціни відновляться », – вважає експерт Сергій Онищенко.

Однак на третій день Євро-2012 в Україні на міжбанку торги по долару США відкрилися порівняно високими значеннями: 8,0900 / 8,1000. До 12:00 ціни ще більше підвищилися 8,0940 / 8,1020. До закриття торгів цінові рівні досягли наступних значень: 8,1010 / 8,1090. Це рекордний максимум із січня 2010 року.

Виріс і євро: на момент відкриття торгів його котирування складали 10,2225 / 10,2370.

Справа в тому, що приплив валюти, який відбувається завдяки футбольним уболівальникам, істотно менше того дефіциту, який є на українському ринку. Навіть якщо приплив складе 1,4 мільярда доларів, то до кінця року уряду Україна має погасити борги перед нерезидентами на суму 8 мільярдів доларів.

Так що Євро в цьому випадку ситуацію не рятує, пише президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Він у своїй статті також стверджує, що в майбутньому завдяки проблемам з отриманням кредитів у Європи Україна буде ще більш складно стримувати курс нацвалюти. За його словами, позичити гроші українському уряду можуть тільки під 10-11% річних у валюті. А значить, до кінця року дійсно варто очікувати серйозного падіння курсу гривні. При цьому розраховувати він рекомендує на зростання євро.

«Якщо Ви схильні до ризику, то дійсно варто зараз купити євро і зіграти. Але врахуйте, курс буде постійно лихоманити, тому потрібно мати стійкі нерви. Багато хто очікує, що курс євро повернеться до 1,3 і навіть 1,5 доларів, коли політичні баталії в ЄС припиняться », – стверджує Охрименко.

«Якби не інтервенції НБУ, вже курс ловили б на позначці 8,3 грн … Можна, звичайно, не доводити ситуацію до крайності, і вже зараз повільно і впевнено девальвувати гривню, при тому регулярно продаючи на міжбанку невеликі обсяги валюти з резервів. І народ до нової динаміці курсу долара звикне, і валюту можна заощадити, якщо продавати не по 8,07, а хоча б по 8,7 грн », – заявляє він.

Згоден з Охрименко і його колега, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

«Курс гривні утримується штучно, прив’язкою до долара. Якби цього не відбувалося, то ми б спостерігали набагато більш значні коливання », – говорить Жолудь.

На його думку, протягом двох років можна чекати падіння нацвалюти як мінімум на 10 відсотків.

Невтішні висновки містяться і в звіті МВФ. Згідно з прогнозом, в 2012 році, національна валюта впаде до 8,41 грн / $. Попередній прогноз був на рівні 8,14 грн за долар США. На 2013 рік переглянутий прогноз курсу складає 9,18 грн / $. У старому прогнозі була більш оптимістична цифра – 8,44 грн / $.А згідно з рейтингом Business Insider, Україна посіла четверте місце в рейтингу країн, яким загрожує дефолт. Країною з найвищим ризиком оголошення дефолту стала Греція. Друге місце зайняла, Аргентина. На третьому місці Кіпр. Слідом за ним розташувалася України і замикає «неблагонадійних» п’ятірку Португалія.

Таким чином, експерти застерігають українців зберігати основну частину заощаджень в національній валюті.

За матеріалами НБН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.