Новини політики. 7 червня. Учора в Раді був зареєстрований законопроект, що регулює проведення в Україну мирних зібрань.

Раді запропонували удосконалити правила проведення мітингів

Документом пропонується пом’якшити покарання за порушення умов їх проведення та зобов’язати називати чіткі причини заборони на проведення акцій, повідомляє Комерсантъ Украина

Думки представників громадських організацій розділилися: деякі з них вважають, що законопроект гранично ліберальний, інші впевнені, що з його прийняттям буде легітимізована недемократичне поводження з учасниками мирних зібрань.

Законопроект N10569 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо свободи мирних зібрань” вчора зареєстрував постійний представник президента у Верховній Раді, народний депутат Юрій Мірошниченко (Партія регіонів). Він пропонує внести зміни до кодексів про адміністративні правопорушення та адміністративного судочинства, а також у закон “Про міліцію”.

Запропоновані зміни передбачають зменшення штрафів за порушення умов проведення акцій. Чинне законодавство передбачає, що у випадку якщо про мітинг не було повідомлено заздалегідь або були порушені умови його проведення, наприклад, воно призвело до перебоїв в роботі транспорту, то організатори акції повинні сплатити штраф у розмірі від 170 до 425 грн. Тепер же цю суму пропонується зменшити на 85 грн – від 85 до 340 грн.

Пропонується ввести і інші послаблення. Зокрема, вилучити із ст. 262 закону норму, згідно з якою міліція має право проводити адміністративне затримання учасників акцій у разі порушення ними порядку проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Пом’якшенням можна вважати і характер покарання при повторному скоєнні даного правопорушення.

Зараз чинне законодавство передбачає покарання аж до адміністративного арешту на 15 діб, а у разі внесення запропонованих паном Мірошниченко змін самим жорстким покаранням стануть виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% від заробітку.

Слід зазначити, що в чинному законодавстві достатньо розмито вказані причини, за якими можна заборонити провести мітинг або акцію протесту: “Суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень “.

Запропоновані ж постпредом президента зміни припускають, що суд повинен обгрунтувати в своїй постанові “необхідність обмеження свободи мирних зібрань в демократичному суспільстві, а також пропорційність способу такого обмеження”.

Законопроект, зареєстрований паном Мірошниченко, відображає позицію, узгоджену з громадськими організаціями. За словами координатора кампанії “За мирний протест!” Михайла Каменєва, цей документ був підготовлений для того, щоб зміг нормально запрацювати інший закон – N2450 “Про порядок організації і проведення мирних заходів”, прийнятий у першому читанні кілька років тому (див. “Комерсант” від 4 червня 2009 року).

“Робоча група, куди входив я, мої колеги і представники влади, практично повністю переписали законопроект N2450 і привели його в людський вигляд. Цей закон дуже ліберальний, він буде, напевно, одним з кращих в Європі. Але якщо разом з ним не будуть внесені зміни до законодавства, запропоновані Мірошниченко, ситуація тільки погіршиться. Вони повинні вступити в силу одночасно, тільки в цьому випадку ситуація покращиться, інакше буде катастрофа “, – пояснив пан Каменєв.

Директор всеукраїнського громадського руху “Не будь байдужим!” Оксана Левкова називає законопроект, зареєстрований паном Мірошниченко, “новою витівкою влади, вигаданою для легітимізації вкрай недемократичного поводження з людьми, які регулярно збираються на мирні протести”.

“І нинішній документ від Юрія Мірошниченка, і скандально відомий законопроект N2450 – це спроби нівелювати абсолютно адекватну і прийнятну для всіх ст. 39 Конституції, де сказано, що громадяни мають право збиратися мирно, – заявила пані Левкова. – Ми, наприклад , проводимо акції вже сім років поспіль, і нас цілком влаштовувала позиція про інформування органів влади напередодні проведення своїх заходів “.

Такої ж думки дотримуються і в опозиції.

“Це чергова відмазка для Ради Європи, щоб можна було сказати, що ще один пунктик виконаний”, – зазначив перший заступник голови фракції “БЮТ-Батьківщина” Сергій Соболєв.

Втім, навіть прихильники цього закону не впевнені, що він буде прийнятий в задовольняє представників громадськості вигляді.

“Ідеально було б, щоб обидва ці законопроекти були направлені на експертизу до Венеціанської комісії, щоб почути думку Європи, наскільки це відповідає міжнародним нормам і зобов’язанням, які взяла на себе Європа”, – сказав Михайло Каменєв.

Примітно, що вдосконалення законодавства про мирні акції протесту в Україну проводиться паралельно з Росією. Правда, там ці зміни, навпаки, посилюють умови проведення вуличних акцій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.