Новини технологій. 25 червня. Відео. Нова розробка фахівців з Фінляндії і Великобританії дозволяє створювати написи і зображення на особливому матеріалі за допомогою води і повітря.

Створення напису за допомогою струменя води

Заснований на явищі змочування механізм цього дива інженерної думки був запозичений у природи.

Незвичайний дисплей був створений фахівцями з університету Аалто (Aalto University) та дослідницького центру компанії Nokia (Nokia Research Center). Вчені навчилися створювати зображення за допомогою особливого текстурованого матеріалу, води і повітря.

Нагадаємо, що при змочуванні рідина контактує з поверхнею, і остання може чинити вирішальний вплив на поведінку рідини. Так звані гідрофобні і надгідрофобні поверхні складаються з молекул, які прагнуть уникнути контакту з водою і, отже, змочування.

Дане явище досить часто зустрічається в природі. Приміром, крила метеликів або листя лотоса мають особливу текстуру, яка відштовхує воду і не дозволяє їм намокнути. Вчені називають таке явище ефектом лотоса і вже не раз пробували використовувати його на благо людини. Цього разу йому знайшлося нестандартне застосування.

Фінські дослідники створили надгідрофобну поверхню з особливою текстурою. Її поверхня покрита мікростійками або мікростовбцями, а також розташованими на них крихітними нановолосками. Ці елементи поверхні утворюють дворівневу систему на нано-(10-9 метра) і мікро-рівнях (10-6 метра).

Повітря затримується текстурою матеріалу і перешкоджає змочуванню його поверхні. Тобто поверхня матеріалу при зануренні у воду відділяється від рідини тонким шаром повітря.

“Дана система бістабільна, тобто має два стійких стани, для перемикання між якими потрібна мінімальна енергія – досить тиску струменя води, – розповідає один із розробників доктор Робін Рас (Robin Ras) з Технічного університету Хельсінкі. – Для нас важливий оптичний контраст, який виникає між цими двома станами”.

При створенні зображень поверхня матеріалу не міняє форму – під дією струменя води міняється тільки шар повітря. Відповідно, після витягування з води матеріал сухий і знаходиться в своєму стандартному стані, без будь-яких написів або малюнків.

«Досягнутий нами результат – перший крок на шляху до використання незмочувальну поверхню для створення пристроїв зберігання і обробки інформації. Тобто ефект лотоса тепер можна застосувати не тільки для самоочищення, зменшення опору течією чи проти обмерзання, як було раніше, – розповідає Оллі Іккала (Olli Ikkala ), професор університету Аалто. -Наша розробка є прикладом того, як природа надихає дослідників на створення нового та корисного людству”.

ВІДЕО

За матеріалами Вести

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.