Новини України. 16 червня. Рівно 76 років тому, 16 червня 1934 року, у Харкові відкрився перший з’їзд письменників України.

76 років тому утворилася Спілка письменників України

У цей день було створено Спілку письменників України.

Створена 16 червня — 12 серпня 1934 у Києві на I Всеукраїнському з’їзді радянських письменників як Спілка радянських письменників України — складова частина Спілки письменників СРСР, створеної того ж року.

Ухвалений тоді статут СП СРСР зобов’язував радянських письменників до активної участі в соціалістичному будівництві і підпорядкування політиці комуністичної партії.

Статут визначав і єдино дозволений для радянської літератури творчий метод — соціалістичний реалізм, в основу якого покладено засади “партійності та народності”.

Підставою для створення Спілок письменників України та СРСР була постанова ЦК ВКП(б) від 23 квітня 1932 “Про перебудову літературно-художніх організацій”. За цією постановою, ліквідовано всі літературні організації, які натоді ще існували (в Україні — ВУСПП, “Плуг”, “Молодняк”, “Західна Україна”), і був створений підготовний комітет для організації єдиної Спілки письменників СРСР і відповідні республіканський комітети. Спілки письменників союзних республік входили як підрядні до СП СРСР.

Найвищим органом СПУ (НСПУ) є з’їзди, які довгий час відбувалися нерегулярно, а почавши з 5-го (1966), скликалися за зразком партійних з’їздів раз на 5 років. З’їзд обирає правління НСПУ, яке виділяє з себе для керівництва поточною роботою раду, правління та секретаріат на чолі з головою правління.

У більших обласних центрах є місцеві літературні організації. При президії СПУ працюють комісії поезії, прози, драматургії, перекладів тощо.

IV з’їзд (10—14 березня 1959) перейменував СРПУ на Спілку письменників України.

СПУ мало власні друковані органи: “Літературна Україна”, “Вітчизна”, “Жовтень”, “Прапор”; спільно з Українським товариством дружби і культурних зв’язку з зарубіжними країнами — “Всесвіт”, а з Інститутом літератури імені Тараса Шевченка — “Радянське літературознавство”; російською мовою — “Радуга”. Власне видавництво СПУ (НСПУ) — “Радянський письменник” (тепер — “Український письменник”).

На межі 1980-х і 1990-х Спілка письменників України була центром національно-визвольної боротьби, у середовищі українського письменства започатковувалися Народний Рух України, “Просвіта” та “Меморіал”.

За матеріалами УНН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.