Новини здоров’я. 14 червня. Шведські лікарі вперше в світі провели операцію з пересадки вени, вирощеної із стовбурових клітин пацієнта.

Вчені виростили вену зі стовбурових клітин

Результати роботи групи дослідників під керівництвом професора Сухітри Сумітран-Хольгешон (Suchitra Sumitran-Holgersson) з університету в Готенбурзі опубліковані в журналі Lancet.

Пацієнтка – десятирічна дівчинка зі Швеції – страждала позапечінковою обструкцією портальної вени. Це важке захворювання, яке викликає внутрішні кровотечі і може привести до летального результату.

Стандартне в таких випадках лікування полягає в пересадці ділянки вени, взятої з ноги пацієнта; донорської вени або печінки.

Ділянка клубової вени довжиною близько 9 сантиметрів була отримана від померлого донора. Вчені очистили кровоносну судину від донорських клітин, залишивши лише білковий каркас у формі трубки.

Щоб виростити гладку мускулатуру і ендотелій вени, дослідники помістили стовбурові клітини дівчинки всередину цього каркаса. Через два тижні була проведена операція по пересадці.

Оскільки орган був вирощений з клітин дівчинки, після трансплантації вона не приймала пригнічуючі імунітет ліки.

Незважаючи на це, лікарі не виявили в її крові антитіла до трансплантату.

За рік, що пройшов з моменту операції, дитина набрала п’ять кілограмів і виросла на шість сантиметрів, у неї покращилася артикуляція і концентрація уваги під час шкільних занять.

Мама пацієнтки також зазначила, що тепер її дочка може пройти досить довгу дистанцію (2-3 кілометра) і займається гімнастикою.

“Майбутнє за штучним вирощуванням тканин. У найближчі роки ми навчимося конструювати різні органи для пацієнтів”, – вважає Сумітран-Хольгешон.

На думку авторів дослідження, подібні операції незабаром можна буде впровадити в клінічну практику. Вартість пересадки органу, вирощеного із стовбурових клітин пацієнта, буде варіювати від шести до десяти тисяч доларів.

За матеріалами Мedportal

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.