Новини здоров’я. 14 червня. Шведські лікарі вперше в світі провели операцію з пересадки вени, вирощеної із стовбурових клітин пацієнта.

Результати роботи групи дослідників під керівництвом професора Сухітри Сумітран-Хольгешон (Suchitra Sumitran-Holgersson) з університету в Готенбурзі опубліковані в журналі Lancet.
Пацієнтка – десятирічна дівчинка зі Швеції – страждала позапечінковою обструкцією портальної вени. Це важке захворювання, яке викликає внутрішні кровотечі і може привести до летального результату.
Стандартне в таких випадках лікування полягає в пересадці ділянки вени, взятої з ноги пацієнта; донорської вени або печінки.
Ділянка клубової вени довжиною близько 9 сантиметрів була отримана від померлого донора. Вчені очистили кровоносну судину від донорських клітин, залишивши лише білковий каркас у формі трубки.
Щоб виростити гладку мускулатуру і ендотелій вени, дослідники помістили стовбурові клітини дівчинки всередину цього каркаса. Через два тижні була проведена операція по пересадці.
Оскільки орган був вирощений з клітин дівчинки, після трансплантації вона не приймала пригнічуючі імунітет ліки.
Незважаючи на це, лікарі не виявили в її крові антитіла до трансплантату.
За рік, що пройшов з моменту операції, дитина набрала п’ять кілограмів і виросла на шість сантиметрів, у неї покращилася артикуляція і концентрація уваги під час шкільних занять.
Мама пацієнтки також зазначила, що тепер її дочка може пройти досить довгу дистанцію (2-3 кілометра) і займається гімнастикою.
“Майбутнє за штучним вирощуванням тканин. У найближчі роки ми навчимося конструювати різні органи для пацієнтів”, – вважає Сумітран-Хольгешон.
На думку авторів дослідження, подібні операції незабаром можна буде впровадити в клінічну практику. Вартість пересадки органу, вирощеного із стовбурових клітин пацієнта, буде варіювати від шести до десяти тисяч доларів.
За матеріалами Мedportal