Новини України. 15 травня. 29 старовинних срібних монет відкопали археологи з державного підприємства “Волинські старожитності” у селі Полонка Луцького району. На середньовічний скарб вони натрапили на березі річки Чорногузка минулого тижня.

Вчені знайшли всього 29 срібних кружалець - це так звані празькі гроші

Під час розкопок археологи Михайло Вашета та Василь Баран виявили давньоруську землянку. В кутку був черінь, де розводили вогнище та готували їсти. Біля однієї із стінок щось заблищало – чоловіки придивилися і підняли монету.

“Ми зраділи і почали пересіювати ґрунт. В результаті знайшли всього 29 срібних кружалець – це так звані празькі гроші. Їх карбували наприкінці 14 – на початку 15 століття, в часи чеських королів Вацлава IV та Карла І”, – каже Михайло Вашета. – “Еталонний “пражак” важив 3,96 грами. Вони мали високий вміст срібла. За один празький гріш у ті часи можна було купити корову. Думаємо, що знайшли лише залишки скарбу, бо виглядає так, наче його уже пограбували – село дуже популярне серед “чорних археологів”. Але ці монети якимось дивом по стінці сповзли в житло і це врятувало їх для науки”.

Три монети поки що не ідентифіковані. Науковці припускають, що гроші могли заховати перед нападом татар або ж 1431 року, коли війська польського короля Ягайла облягли Луцьк, який обороняли прихильники князя Свидригайла.

“Такий скарб бачу вперше за десять років. Празькі гроші – це “долар” 14-15 століття. Українське слово “гроші” походить якраз від празьких грошів. Вони були поширені і часом археологи знаходять одну-дві монети. Але щоб одразу цілий скарб – це фантастика!” – вважає директор ДП “Волинські старожитності” Олексій Златогорський. – “Чому кажемо, що це саме скарб, а не просто загублені монети? Бо їх знайшли у житлі. Значить власникові цих монет треба було їх заховати”.

Перед тим у розкопі археологи знайшли кераміку давньоруських часів, уламок середньовічної свинцевої пломби, залізне кресало. Трапилися і монети: два срібні динарії польського короля Сигізмунда ІІ Августа та срібний гріш Альбрехта Гогенцоллерна, першого прусського герцога і останнього великого магістра Тевтонського ордену.

“Взагалі скарби знаходять дуже рідко. Такої удачі волиняни не бачили тридцять років, відколи професор Михайло Кучинко знайшов в Городищі-2 Луцького району срібні давньоруські гривни, браслети та намистини”, – кажуть археологи. – “Полонка – унікальна пам’ятка, ми проводимо тут дослідження уже чотири роки. Тут представлені культури фінального палеоліту, епохи бронзи, раннього заліза, римського часу, давньоруського періоду та середньовіччя”.

За матеріалами Gazeta.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.