Інтерв’ю. 14 травня. Один з висновків, який напрошується порівнюючи результат підготовки до Євро-2012 України та Польщі, це те, що прірва в розвитку між цими двома країнами збільшилася.

Директор відділу туризму та промоції Краківської міської ради Марчін Кандефер

І, на жаль, не тому, що Україна зробила неймовірний прорив і скоро інфраструктурою доріг і транспорту наблизиться впритул до Німеччини. А навпаки – ми опинилися дуже глибоко.

Для безлічі українських чиновників (а стосується це і мерів міст, і працівників міністерств тощо), мабуть, досі не є зрозумілим те, що можна просто нормально підготуватися до чемпіонату, маючи для цього 5 років. Це для них настільки ж дивно, як зробити дорогу так, щоб весною на ній знов не було ям.

Звісно, Польща не є ідеальною країною і там також були проблеми з підготовкою, вкладанням у графіки УЄФА тощо. Але, повірте, те, що не встигли зробити там і тут – це, як кажуть, “две большие разницы”.

Краків – місто не господар Євро-2012. Там не будуть проводити матчів і там не відкривали недобудованих стадіонів. Проте в місті вирішили жити гравці трьох національних футбольних збірних. Зокрема Англія, яка гратиме в Україні (як відомо в Україні житиме три з шістнадцяти футбольних збірних). З огляду на таку популярність, Краків змушений був готуватися на рівні з іншими містами. Там зуміли зробити зручний заїзд до міста з автостради, організувати фан-зону та відремонтувати три футбольних поля, де базуватимуться збірні Італії, Голландії та Англії. Про те, як польське місто готувалося до футбольної події та про розвиток туризму в одному з найбільших туристичних центрів Польщі розповів в інтерв’ю NM директор відділу туризму та промоції міста Кракова Марчін Кандефер (Marcin Kandefer).

“Краків є п’ятим містом господарем Євро-2012…”

До Євро-2012 залишилося кілька днів. Багато міст наводять останні штрихи, готуючись до приїзду туристів та вболівальників. Як до чемпіонату готувався Краків і наскільки місто готове сьогодні?

У нас, так би мовити, було два етапи. Перший етап: це коли було оголошено, що Україна і Польща прийматимуть чемпіонат Євро-2012 і ми почали приготування інфраструктури. Як і всі міста в країні, яких обрали для проведення матчів. Тоді вирішили, що потрібно будувати стадіон клубу “Вісла”, який передбачали збільшити з 22 тисяч глядачів до 33 тисяч, так як вимагає УЄФА. Тоді також вирішили перебудувати ключові перехрестя доріг в місті, щоб, зробити в’їзд до міста безпосередньо з автостради А4, яка веде з Німеччини. Ці дві речі ми завершили.

Другий етап: момент, коли Краків не обрали містом-господарем, але місцем, де будуть жити збірні. Сталося так, що Голландія, Італія та Англія вирішили мешкати і тренуватися в Кракові. Це є нашим успіхом. Напевно, вперше сталося так, що в одному місті базуватиметься три національні збірні. Це друга частина приготування.

Фактично, ми не є містом-господарем і нас ніби не повинні стосуватися справи Євро-2012. Вимоги щодо тренувальних полів та місць проживання збірних виконані. Але, згідно з розрахунками організатора турніру в Польщі та федерацій футболу тих країн, до нас може приїхати сто тисяч вболівальників. Тому ми вирішили, що повинні більше приготуватися саме до Євро-2012. Не без причини Краків називають п’ятим містом господарем Євро. Ми плануємо організувати фан-зону на 30 тисяч вболівальників. Це непросте логістичне рішення, але не таке вже й важке для нас, оскільки ми були свідками багатьох подібних подій в місті і організацією цього займаються ті ж самі суб’єкти.

“Вперше в історії чемпіонату три збірні живе в одному місті…”

Нещодавно в Кракові була парламентська комісія зі справ Євро-2012, яка оцінює приготування всіх польських міст до чемпіонату (безпеку, реалізацію інвестиційних проектів, фан-зони). Вона позитивно оцінила наше місто. Ми готові повністю.

Чи очікував Краків, що тут проживатиме три національних збірних?

Не зовсім. В каталозі УЄФА з містами, де можуть базуватися команди, від нас зголошувалися потенційних два місця: стадіон футбольного клубу “Вісла” і стадіон клубу “Краковіа”. Водночас збірна Англії обрала місце поза каталогом – стадіон на Сухих Ставах, де грає команда з четвертої ліги Польщі “Хутнік Кракув”. Ми розуміли, що Краків цікаве місто і дві команди точно знайдуться. Але ми не очікували, що нас ще оберуть англійці.

З англійцями взагалі цікава ситуація. Ми читали англійську пресу і знаємо, що це рішення вони не прийняли спонтанно. Вже точно не пригадаю, але, здається на попередньому чемпіонаті світу, вони проживали десь дуже далеко від цивілізації і не контактували з людьми. Коли Англія “вилетіла” з чемпіонату, то федерацію футболу критикували за те, що так ізолювали футболістів. Можливо тому вони вибрали Краків. Це було для нас несподіванкою. Звідси і є неофіційний статус міста-господаря Євро-2012, оскільки проживатиме три команди.

Чи ще якесь місто в Польщі прийматиме в себе стільки команд?

Ні. Це мабуть сталося вперше в історії чемпіонату, що три збірні в одному місті.

Минулого року Краків відвідало 8,6 мільйонів туристів. Це рекордна кількість, порівняно з попередніми роками. Скільки туристів ви очікуєте цього року, зокрема, взявши до уваги Євро-2012?

Зараз важко це сказати. Після значного стрибка, який відбувся кілька років тому, ця кількість щороку зростає. Не росте лавиною, але завжди є на тих кілька сотень тисяч більше. Те, що в Польщі відбудеться чемпіонат Європи стане причиною й того, що багато людей може не приїхати до нас. Ті, хто не цікавиться матчами, а хотіли б відвідати країну, скористатися іншими туристичними пропозиціями, часто відмовляються від приїзду в цей період. В нас говорять, що може приїхати сто тисяч вболівальників. Подивимося, чи то буде наш “плюс” і до минулорічного показника додамо ще 100 тисяч, чи, навпаки, сто тисяч осіб не приїде, а їх місце займуть вболівальники. Побачимо.

Що було пріоритетом при приготуванні до Євро-2012?

Ми, стаючи центром проживання, одночасно виконуємо всі вимоги, які нам ставлять організатори турніру. Ці стандарти є в кожному місті, де живуть команди. Тут немає жодних проблем, оскільки ми постійно співпрацюємо з державним операційним штабом PL 2012. Всі речі, що стосуються комфорту життя, пересування, вони є всюди і одинакові. Однак вже нашою додатковою діяльністю є встановлення нових знаків в місті, щоб було легше добратися до фан-зони, організація волонтерів, створення спеціальних прес-центрів для журналістів. Варто звернути увагу на те, що кожна федерація передбачає, що з ними приїде 100-150 журналістів, а деякі говорять, що й 200. Цих осіб також потрібно десь розмістити, створити для них умови і дати їм можливість доступу до інформації. Це все завдання поза рамками стандартів, але їх подібно реалізовують і в інших містах.

Ми зустрічаємося з такими організаційними питаннями вже довший час. Більше 6 місяців діє група з питань Євро-2012, яка працює в напрямках, починаючи від туризму, завершуючи безпекою, медичною підтримкою, прикордонною службою в аеропорту, митницею тощо.

Якщо порівняти видатки, які кожного року потрібні для розвитку міста, то чи значно їх збільшили, з огляду на проведення Євро-2012?

Кошти витрачалися протягом кількох років, з моменту оголошення рішення про проведення чемпіонату в Україні та Польщі. З моменту, коли ми готувалися до проведення матчів в Кракові. Тоді прийнялися ключові рішення для організації турніру в місті: розбудова стадіону “Вісли”, реконструкція і будівництво основних шляхів. Звичайно, хотілося б зробити більше, але ті речі, які ми тоді передбачили, вже завершили. Я не говорю про аеропорт і вокзал, оскільки летовище є приватною структурою, а вокзал належить польській залізниці. Всі решта об’єкти ми зробити.

“Англійці вирішили самі собі постелити газон…”

Проте виникла раптова ситуація, яка стосувалася збірної Англії. Стадіони “Краковії” та “Вісли”, які є тренувальними центрами для Італії та Голландії, ми реконструювали, оскільки це передбачала програма підготовки міста-господаря. На “Віслу” прийшлося витратити дещо більше коштів через збільшення місткості стадіону. Водночас з англійцями вийшло так, що прийшлося модернізувати ще один стадіон на Сухих Ставах. Цей стадіон виглядав не найкраще, але через англійців нам прийшлося його відновити до стандартів, яких вони вимагали. Йшлося про ремонт головної будівлі з роздягальнями, іншими кімнатами. Натомість вони вирішили самостійно, за свій кошт, зробити газон. Роблять його спеціалісти, які стелили траву на стадіоні “Вемблі”. Вони вирішили зробити так, як їм хочеться. До речі цікавим є те, що це буде трава, яка росте, а не стелиться. Вони кожного тижня приїжджають і перевіряють її.

Варто підкреслити, що у нас немає якихось надмірних видатків в приготуванні до Євро. Інфраструктурні проекти, які реалізовані, і без того мали бути зроблені. Скажімо, заїзд до міста з автостради все-одно потрібно було зробити. Ми не витрачаємо кошти для організації матчів. Міста-господарі мають видатки на це. Там фанзони необхідно створити. Водночас ми не мусимо робити цього, але нам варто мати її з огляду на промоцію міста. Це нам нічого не коштує: ми лише дали територію, а майданчик для вболівальників оплачує приватна фірма, а це кілька мільйонів злотих. Звичайно, що нам прийдеться витратити більше коштів на чищення міста, оскільки багато вболівальників гулятиме під час матчів. Треба буде більше грошей на паливо для муніципальних служб і охорони міста. Але це видатки, які, беручи в загальному проведення заходу, нам оплачуються.

Краків вже має досвід проведення масових заходів, як, на приклад, саміт НАТО, похорон президентського подружжя Качинських. Минулого року місто відвідало понад 8,5 мільйонів осіб, а тут на Євро прогнозують 100 тисяч. І то невідомо чи тих 100 тисяч буде. Тому це не є дуже вражаюча кількість.

“Одноразово в одну ніч Краків може прийняти 35 тисяч осіб…”

Як щодо проживання і розміщення вболівальників в готелях?

Ми зауважили збільшення кількості готелів в місті. Це сталося незалежно від нас, оскільки ми готелів не будуємо. Вони б все одно з’явилися, оскільки Краків відвідує щораз більше туристів, але з 2009 року ми помітили швидший темп зростання їх кількості. Очевидно, будівництво деяких готелів, відкриття яких було заплановано на пізніше, пришвидшили.

“Сьогодні нам бракує хіба що розкішних апартаментів для арабських шейхів…”

Якщо говорити точно, то в 2009 році у нас було 7 готелів 5-зіркових, 14 – 4-зіркових, 74 – 3-зіркових і 20 – 2-зіркових. Кількість п’ятизіркових готелів зросла до 10, і до 26 готелів зросла кількість чотиризіркових. Це, зокрема, завдяки зміні категоризації: тризіркові стали чотиризірковими, а на їх місці збудували додаткові готелі. Сьогодні загалом маємо приблизно 34 тисячі місць для ночівлі, включаючи базу з категоризацією і базу без категоризації, де входять хостели, пансіонати , апартаменти. Одноразово на одну ніч можемо прийняти 35 тисяч осіб.

Тобто з готелями проблем не було?

Згідно зі звітом УЄФА, який готували перед тим як визначити міста-господарі, ми вже тоді були найкраще готовими в цій сфері. У нас було найменше проблем з готелями. Це була приватна ініціатива. Нам здається, що вони з’явилися дещо раніше ніж планувалося, але ринок сам себе регулює. Мабуть через Євро почали їх швидше будувати.

Сьогодні нам бракує тільки суперексклюзивних апартаментів для прийому арабських шейхів. Є слухи, що їх будуватимуть, але я ще не бачив жодного проекту. Це не до чемпіонату, а загалом, якщо говорити про збільшення готельної бази. П’ятизіркових готелів вже маємо багато, як на місто з одним мільйоном населення. Бракує тільки цієї найвищої ланки, так би мовити, топ-полиці.

Однією з нещодавніх проблем в Україні перед Євро-2012 був значний ріст цін в готелях. Це не сподобалося шефу УЄФА Мішелю Платіні. Чи спостерігається значний стрибок вартості проживання в готелях у Кракові?

Ми моніторуємо ціни на проживання в готелях Кракова. Звичайно, є помітне зростання на період чемпіонату, яке складає близько 20-25% в готелях найвищих категорій – 4- і 5-зіркових. Це зрозуміло, оскільки там мешкатимуть збірні, офіційні делегації, представники УЄФА з сім’ями. Не видно серйозного зростання в 2- та 3-зіркових готелях. Також, десь на понад 10-15%, зросли ціни в місцях без категоризації, хостелах та апартаментах.

(продовження тут)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.