Новини економіки. 11 травня. Чехія наклала заборону на будь-які геологорозвідувальні роботи, пов’язані з видобутком сланцевого газу.

У Чехії - мораторій на видобуток сланцевого газу

Як повідомила газета Hospodářské Noviny, після кількамісячної дискусії, в якій брала участь і чеська громадськість, міністр довкілля Томаш Халупа вирішив заблокувати заявки всіх компаній, які претендували на розробку родовищ сланцевого газу. У перебігові дискусії прихильники нового виду палива доводили, що його видобуток зменшить або й ліквідує залежність Чехії від російського газу, а їхні супротивники звертали увагу на те, що глибинні свердловини забруднять або й отруять запаси підземної води.

Утім, оголосивши безстроковий мораторій, міністерство виходило з обставин, яких суперечники не зачіпали, а саме – з недосконалості чеського законодавства. Чехія не має законів, які б регулювали відносини між усіма учасниками процесу освоєння новітніх і вкрай складних технологій освоєння надр. Коли з’являться закони, як враховуватимуть і ризики для довкілля, Томаш Халупа прогнозувати не береться. На думку його заступника Томаша Тесаржа, який курирує газово-сланцеву проблематику, мораторій – у нинішній ситуації найкраще рішення з усіх можливих і торкатиметься воно не тільки видобутку газу із сланцевих глибин, а й газифікації вугілля.

Томаш Тесарж припускає, що розробка геологічного й гірничого законів, а також цілої низки супровідних законодавчих актів, триватиме не менш як два-три роки. Як зазначають деякі коментатори, незалежність від Росії, коли йдеться про “блакитне паливо”, діло хороше, але не можна дозволити, щоб за відсутності законів доля чеських надр залежала від того чи того міністерського урядника.

Тим часом в Україні видобуток сланцевого газу визначений урядом одним з пріоритетів енергетичної політики. Секретар Ради нацiональної безпеки та оборони Андрiй Клюєв наприкінці квітня повідомив, що видобуток може розпочатися “найближчим часом”. Нинi в Українi є два великi родовища сланцевого газу – Юзiвська площа в Харкiвськiй i Донецькiй областях, а також Олеська площа у Львiвськiй та Iвано-Франкiвськiй областях.

За словами Клюєва, вже оголошено конкурс з пошуку iнвесторiв, якi видобуватимуть сланцевий газ на територiї України. Готовнiсть вкладати кошти у видобуток сланцевого газу на територiї України вже висловлювали такі мiжнароднi компанiї як Chevron, ExxonMobil, ENI i Shell.

За матеріалами Deutsche Welle

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.