Новини світу. 9 травня. Виступаючи з тронною промовою на відкритті нової сесії парламенту, королева Британії Єлизавета II змалювала програму уряду на майбутній рік і, зокрема, оголосила про реформу палати лордів.

Єлизавета ІІ оголосила реформу палати лордів (фото Лента.ru)

“Буде представлений законопроект про реформування складу палати лордів”, – сказала королева, звертаючись до обох палат парламенту і членам уряду.

Це означає, що документ повинен бути представлений на розгляд палати громад протягом року.

Однак численна група депутатів-консерваторів ще до того, як Єлизавета II виступила з промовою, висловила незгоду з планами уряду і зажадала відкласти реформу, згідно з якою 80% членів палати лордів повинні обиратися, а чисельність палати знизитися до 300 чоловік.

Вони стверджують, що конституційні зміни не повинні бути пріоритетом у період економічного спаду.

Лорд Джон Рід, екс-міністр в уряді лейбористів, вважає, що зміни можуть мати серйозні наслідки для всієї політичної системи Великобританії, так як “новий сенат”, що прийшов на зміну палаті лордів, отримає вирішальний голос при прийнятті рішень.

“Краще взагалі ліквідувати палату лордів, ніж створювати новий сенат”, – заявив він.

Багато британців вважають палату лордів недемократичним “будинком престарілих” для колишніх депутатів палати общин або місцем для вихідців з привілейованих класів.

За чинною в Сполученому Королівстві неписаною конституції, лорди не мають права блокувати рішення, прийняті палатою громад, але можуть багаторазово повертати їх на доопрацювання, затримуючи таким чином їх реалізацію.

За традицією, лорди не заперечують проти прийняття законів, що забезпечують виконання передвиборних обіцянок правлячої партії або коаліції.

Протягом ХХ століття палата лордів пережила кілька реформ. У 1911 році пери були позбавлені права вето на рішення палати громад, в 1958 році був введений інститут довічного перства і стало можливим членство в палаті жінок.

Завдання перебудови палати лордів була включена в передвиборчий маніфест Лейбористської партії перед виборами 1997 року, після яких лейбористи перебували при владі чотири терміни.

У 2009 році функція найвищого судового органу Сполученого Королівства перейшла від палати лордів до верховного суду лордів-суддів. Це було розцінено як одна з найбільш значущих реформ державного устрою, проведеного лейбористським урядом.

Всі три провідні партії в ході виборів 2010 року обіцяли продовжити реформу палати лордів.

На сьогоднішній день у верхній палаті засідають без малого 800 лордів. У їх числі 26 архієпископів і єпископів англіканської церкви, 12 лордів-суддів і 92 наслідний лорда, які пережили першу фазу реформування верхньої палати британського парламенту, здійснену урядом Тоні Блера в 1999 році.

За матеріалами Русская служба BBC

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.