Новини науки. 2 квітня. Іспанські фізики створили найчутливіші на сьогоднішній момент ваги – вони здатні вимірювати масу з точністю 1,7 йоктограмма (1 йоктограмм дорівнює 10-24 грама).

Найточніші ваги

Ваги є вуглецеві нанотрубки довжиною приблизно 150 нанометрів і діаметром 1,7 нанометра, поміщені у вакуумну камеру. На поверхню трубок поміщають об’єкт, масу якого треба виміряти – зазвичай молекулу або атом, – після чого вся установка охолоджується до низької температури (4 кельвіна).

Потім на трубки подається електричний струм певної частоти і заміряється частота її відгуку. Знаючи її, вчені обчислюють масу об’єкта на поверхні. Використовуючи установку, вчені змогли виміряти масу атома ксенону і молекули нафталіну з точністю до маси протона, яка як раз і дорівнює приблизно 1,7 йоктограмма.

Вчені кажуть, що використовувана методика не є новою – вчені і раніше використовували таку схему для роботи. Разом з тим, дослідники підкреслюють, що їм вдалося значно збільшити точність таких ваг – до них вдавалося досягати точності близько 100 йоктограмм.

За словами фахівців, головна перешкода перед новою технологією – відпрацювання технології, щоб подібні вимірювання стали рутиною. Що стосується областей застосування, то такого роду ваги можуть використовуватися для розпізнання молекул різних сполук, відмінних на кілька протонів.

Джерело Лента.ру