Новини України. 26 квітня. Сьогодні на ЧАЕС і в містах України відбудеться низка заходів, покликаних ще раз нагадати про катастрофу та її ліквідаторів.

Аварія на ЧАЕС стала найбільшою в історії світової атомної енергетики

Одній з найбільш трагічних сторінок в новітній історії людства – Чорнобильській катастрофі – виповнюється 26 років. Уже більше чверті століття світове співтовариство продовжує ліквідовувати наслідки трагедії, яка 26 квітня 1986 спростувала твердження про однозначно “мирному” характер атома в енергетиці, повідомляє ЛIГАБiзнесIнформ.

Сьогодні на ЧАЕС і в містах України відбудеться низка заходів, покликаних ще раз нагадати про катастрофу та її ліквідаторів, які ціною неймовірних зусиль, а часто і власного життя, змогли локалізувати жахливі наслідки того, що сталося. Так, у Києві протягом дня пройдуть поминальні молебні, мітинги-реквієми та покладання квітів до чорнобильських меморіальних комплексів і пам’ятних знаків.

Президент України Віктор Янукович відвідає атомну станцію, де візьме участь в церемонії початку будівництва нового укриття над існуючим саркофагом 4-го енергоблоку АЕС.

У квітні минулого року на чорнобильській донорській конференції в Києві вдалося зібрати необхідні кошти на спорудження об’єкта, попередня вартість якого оцінюється в 935 мільйонів євро. Нове укриття арочної форми висотою 105 метрів, довжиною 150 і шириною 260 метрів має бути побудовано до 2016 року і “насунуто” на існуючі конструкції аварійного енергоблоку.

Прем’єр-міністр Україна Микола Азаров заявив, що, незважаючи на тривалість повного усунення наслідків аварії, сьогодні вже з’явилися підстави “вдихнути життя в спорожнілі і мляві території, міста і населені пункти”, що утворюють зараз Чорнобильську зону відчуження. Для цих цілей на розгляд уряду висунута відповідна концепція, що передбачає використання певних територій зони для господарських потреб.

Раніше віце-прем’єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко пообіцяв, що держава продовжить курс на підтримку постраждалих від аварії громадян, підвищуючи їх соціальне забезпечення. За його словами, всього на Україні до категорії “чорнобильців” зараховані близько 2 мільйонів осіб, а законодавством для них передбачено близько 100 видів соціальних виплат і пільг.

Разом з тим, відзначив Тігіпко, незважаючи на “порівняно гідне соцзабезпечення цієї категорії” громадян з боку держави, Україна поки “не в силах виплачувати чорнобильцям” пенсії на тих рівнях, які раніше були визначені за рішенням судів. Незгодні з такою позицією влади українці сьогодні мають намір організувати акцію протесту під стінами кабінету міністрів в Києві. Очікується, що на вулиці столиці можуть вийти до п’ять тисяч протестувальників.

Аварія на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 року стала найбільшою в історії світової атомної енергетики. Сильне радіоактивне забруднення прилеглих до станції земель змусило владу оголосити територію в межах 30 кілометрів від ЧАЕС (2,6 тисячі квадратних кілометрів) зоною повного відчуження. В результаті примусово було відселено близько 116 000 громадян. Незважаючи на це, заявляє державне агентство з управління зоною відчуження, досі там продовжують проживати на постійній основі більше 190 осіб.

В даний час українська влада за підтримки країн-донорів виконують заходи з перетворення забруднених територій в екологічно безпечні. Для цього в межах зони відчуження споруджуються сховища з приймання відпрацьованого палива станції і могильники для тривалого зберігання радіоактивних відходів.

Відповідно до державної програми виведення з експлуатації ЧАЕС, станція повинна бути повністю ліквідована до 2065 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.