Новини України. 3 березня. У Київській області близько ЧАЕС зберігатимуть відпрацьоване ядерне паливо.

Ядерна зброя
Якщо і влаштовувати сховища, то поряд з кожною станцією - еколог

Закон, прийнятий 9 лютого Верховною Радою, в п’ятницю підписав президент. Майданчик виділений між покинутими селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка – це зона відчуження, яка постраждала під час Чорнобильської катастрофи, повідомляє Сегодня.

За словами губернатора області Анатолія Присяжнюка, зараз там ніхто не живе.

«Депутати проголосували і дали добро. Область отримає 10% від оплати за поховання. І ці гроші підуть на розвиток: будівництво доріг та соціальний захист людей. Такі ж могильники є і в Європі – у Франції, Німеччині», – сказав Анатолій Присяжнюк.

Правда, поки проекту він не бачив, каже, що буде потрібен ще тривалий час, щоб він пройшов експертизу і почалося саме будівництво.

У прес-службі ЧАЕС кажуть, що у сховище привозитимуть відпрацьоване ядерне паливо українських АЕС. «Це буде спеціальне сховище біля ЧАЕС. Зберігатися відходи там можуть тривалий час (100-150 років. – Авт.). Тут є майданчик, головне, є фахівці», – повідомили у прес-службі.

Перевозитимуть відпрацьоване паливо у спеціальних вагонах з нержавіючого металу в бетонних «термосах». А недалеко від ЧАЕС побудують бетонні наземні сховища з системою спостереження, яка контролює стан стін, вологість, температуру.

«У Франції таке сховище – всього в 70 км від Парижа, а у нас буде в 110 км від Києва», – говорить учений-фізик, екс-член групи експертів ЄБРР з ЧАЕС Віктор Бар’яхтар. Правила перевезення встановлює МАГАТЕ – залізницею йде спочатку порожній склад, потім склад з відходами, потім ще один порожній склад, все ретельно охороняється.

А от екологи проти. «В таких країнах як Швеція, Фінляндія, США існують могильники ядерних відходів, але їх роблять дуже глибоко в скелях. У нас немає такої можливості. Якщо і влаштовувати сховища, то поряд з кожною станцією», – говорить фахівець Національного екологічного центру Дмитро Хмара. На думку експерта, небезпечно перевозити залізницею подібні відходи, адже в разі аварії може статися катастрофа.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.