Огляд преси. 2 березня. Диктатор спалює останні мости. Нічим хорошим для нього це не закінчиться.

Олександр Лукашенко
Лукашенко в "глухому куті"

Про це сьогодні пише “Financial Times”.

“Одна з причин виклику, який Лукашенко кинув ЄС, – порятунок сусідньою Росією білоруської економіки від краху в минулому році. Це дало можливість Мінську більш різко реагувати на європейські санкції” – сказала аналітик Польського інституту міжнародних справ Анна Марія Динер.

Але реакція Лукашенка також відображає стурбованість тим, що російська підтримка не буде тривати вічно. Незважаючи на те, що вже введені санкції ЄС досить обмежені, вони перекреслюють зусилля Мінська з пошуку фінансів для підтримки функціонування неефективною білоруської радянської економіки.

“Нових санкцій не вистачає, але навіть ці м’які кроки, схоже, працюють, тому що режим бореться з ними”, – говорить Ірина Богданова, сестра кандидата в президенти Білорусі в 2010 році Андрія Санникова, якого ув’язнили на п’ять років.

Відносини похололи, тому що Лукашенко проігнорував прохання ЄС про проведення чесних виборів, а замість цього сфальсифікував результати голосування і придушив протести. ЄС відповів санкціями, спрямованими на ключових державних чиновників, винних у репресіях проти опозиції і придушенні незалежних ЗМІ.

Внаслідок безрозсудного підвищення зарплат, проведеного Лукашенком перед виборами, Білорусь зіткнулася з кризою платіжного балансу. Зникла іноземна валюта, магазини припинили імпорт іноземних товарів, і ціни на продовольство і паливо виросли, пише видання.

Лукашенко врятували кредит в 3 мільярди доларів, отриманий від Росії і продаж Газпрому стратегічних активів.

Але Ендрю Вілсон, автор книги “Білорусь. Остання диктатура Європи”, каже, що не варто перебільшувати роль Москви.

“Росія вирішила проявити підтримку через початок Володимиром Путіним президентської кампанії”, – сказав Вілсон.

Білорусь сподівається на отримання кредиту від Міжнародного валютного фонду, який наполягає на проведенні широкої приватизації та економічних реформ в Білорусі. Ліліт Геворгян, політичний консультант з IHS Global Insight, припускає, що роздратування Лукашенка викликано розумінням того, що санкції ЄС ускладнять переговори з МВФ.

“Погіршення відносин з ЄС – це тривожний сигнал для МВФ, який показує, що Лукашенко взявся за старе”, – сказала вона.

Найближчі місяці для білоруського правителя виглядають сумно. Підтримка Лукашенка знизилася до 30%. ЄС не планує відмовлятися від тиску. Найближчою мішенню для нових санкцій можуть стати великі бізнесмени, які підтримують Лукашенка.

За матеріалами Financial Times, Хартия’97

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.