Новини України. 6 лютогоЩе жодного разу не використаний новий закон про вибори за два місяці свого існування вже піддався десяткам атак.

Закон про вибори змінять

Коментатори цієї теми діляться на дві категорії: одні кажуть, що закон треба змінити, інші – що його збирається змінити влада.

До перших відносяться Парламентська асамблея Ради Європи і спікер Верховної Ради Володимир Литвин. Чим не догодив закон ПАРЄ, прийнятий голосами і влади, і опозиції, зрозуміти складно. А от з Литвином, навпаки, все гранично ясно: в список Партії Регіонів він вже не потрапляє, його Народна партія прописаний в законі 5%-ий бар’єр на виборах не подолає; спікер, звичайно, піде по мажоритарному округу, але хотілося б мати підстраховку.

Друга категорія коментаторів належить до опозиції. Тон задає Арсеній Яценюк, у якого відразу кілька причин для цього: по-перше, закон прийнятий з подачі його однопартійця Руслана Князевича (а значить, потрібно говорити, що він поганий для влади і що влада хоче його змінити), по-друге, Яценюку дійсно подобається цей закон (крім того, що 50% мандатів віддають мажоритарникам) – і високий бар’єр, і заборона на блоки створюють масу проблем для його конкурентів.

Правда, ще два тижні тому радник президента Олена Лукаш сказала, що до виборів закон навряд чи хтось зачепить, додавати коментарі на цю тему продовжують з’являтися регулярно. І вже голова Комітету виборців України Олександр Черненко попереджає: влада таки може змінити закон.

Основні моменти, за якими можливі зміни: скасування можливості висунення одного кандидата і в списку партії, і по мажоритарному округу, зниження прохідного бар’єру для партій до 3-4% і дозвіл виборчої комісії знімати кандидатів до виборів. Що з цього правда?

«Наша позиція – не змінювати закон, тому що він був плодом компромісу з опозицією. Правда, позиція ПАРЄ змушує якось реагувати, але є побоювання, що переглядом закону ми можемо зруйнувати консенсус. У ПАРЄ адже сім п’ятниць на тижні: раніше вони хотіли лише, щоб ми прийняли закон разом з опозицією, а тепер може вийти так, що домовленості з опозицією будуть порушені, за закон проголосують не 350, а 230 осіб, і нас знову звинувачуватимуть. Тому я думаю, що думку ПАРЄ не потрібно враховувати. Інша справа, що зараз багато говорять про неконституційність норми подвійного висунення, про що Конституційний суд вже ухвалював рішення. І якщо хтось звернеться до КС, то цю норму напевно скасують», – говорить перший заступник голови фракції Партії Регіонів Михайло Чечетов.

Джерело в Адміністрації президента підтвердило: подвійне висунення буде скасовано, і, швидше за все, – через КС. Решта норми чіпати не будуть.

«Якщо змінять тільки норму про подвійне висунення, це нормально, – тому що ненормально її присутність. Правда, Яценюк обіцяє скандал за будь-яких умов, але справа в тому, що слова Яценюка прямо суперечать рекомендаціям ПАРЄ. А значить, тут одне з двох: або буде задоволений Яценюк, або ПАРЄ. Але в будь-якому випадку будуть незадоволені, і вони піднімуть шум», – вважає політолог Михайло Погребинський.

Тим часом 5%-ий бар’єр змушує маленькі партії вживати екстрених заходів. Як повідомив нам лідер УНП Юрій Костенко, вже в березні його партія, «Наша Україна», «Собор» та Конгрес українських націоналістів можуть оголосити про об’єднання в один партійний список і спільне висунення кандидатів на округи. Правда, навіть така перспектива не рятує «Нашу Україну» від подальшого розвалу: днями з неї вийшов нардеп Андрій Парубій, колишній представник Віктора Ющенка в Центрвиборчкомі на президентських виборах-2010. Парубій покинув партію через відсутність жорстких опозиційних настроїв у екс-президента.

Джерело Сегодня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.