Новини економіки. 7 лютого. Нацбанк уповільнив темпи монетизації економіки.

Чим частіше люди розплачуються картами, тим швидше це входить у звичку

Згідно з оприлюдненим ним звітом, минулого року обсяг гривневих банкнот і монет виріс на 9,48 мільярда гривень (+4,7%) – до 209,5 мільярда гривень. Це в тричі менше, ніж у 2010 році, коли в обіг надійшло майже 29,5 мільярда гривень. Такі темпи виявилися на рівні з приростом ВВП (5,2%), так і інфляції (4,6%).

З урахуванням продажу на міжбанку в минулому році 3,7 мільярда доларів, а також скорочення заборгованості кредитних установ перед НБУ в розмірі 456 млн гривень, покупка держпаперів стала єдиним каналом безготівкової емісії гривні. В минулому році портфель держпаперів на балансі НБУ збільшився на 21 мільярд гривень, що більш ніж вдвічі більше, ніж у 2010 році. Обсяг кредитів рефінансування банків знижувався протягом перших дев’яти місяців року, проте в IV кварталі майже досяг рівня початку року – 60,3 мільярда гривень.

Активність центробанку в покупці ОВДП пов’язана з їх низькою привабливістю для приватних покупців, тим більше ОВДП з низькою прибутковістю, випущених для капіталізації НАК “Нафтогаз України” і банків.

“Для того щоб держпапери зацікавили інвесторів, уряд має запропонувати по ним більш високу прибутковість, але він є заручником макроекономічної ситуації, Нацбанк стримує ліквідність, і це не сприяє інвестиціям банківського сектора в держпапери, – говорить аналітик ІК Concorde Capital Віталій Ваврищук. – Крім того , ринок цінних паперів повинен стати більш ліквідним, оскільки зараз практично неможливо продати держпапери на вторинному ринку в короткі терміни”.

Учасники ринку очікують подальшого зниження темпів емісії готівки через більш активного використання розрахунків за допомогою платіжних карт. У минулому році обсяг безготівкових розрахунків зріс до 8% від всіх операцій по картах – до 46,3 мільярда гривень.

“Частка безготівкових розрахунків може бути і вище, якщо ми використовуємо досвід країн, що впроваджували держпідтримку прискореного переходу до них: пільгове оподаткування для підприємств, які приймають карти до оплати, ліміти на використання в торгівлі грошової готівки і при оплаті витрат підприємств, легалізація діючих систем електронних грошей та спрощення їх обороту, – упевнений директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов. – Цього року кількість операцій з картами збільшиться на 28-29%. Обсяги ростуть не такими високими темпами, але кількість важливіше, тому що чим частіше люди розплачуються картами, тим швидше це входить у звичку”.

За матеріалами Подробности

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.