Огляд преси. 7 лютого. Чи зміцниться в Росії верховенство закону, якщо Путін піде під тиском народу і влада перейде до демократичного уряду?

Кремль, Москва
Чи покращиться ситуація в Росії навіть після Путіна?

Відповідь на таке питання пробував знайти оглядач Forbes Марк Адоманіс.

“Чи буде держава обслуговувати громадян більш компетентно і прозоро?” – цікавиться автор.

Адоманіс радить порівняти ситуацію в Україні і в Росії з 2005 до 2010 року – після “помаранчевої революції”. Справедливу і неупереджену оцінку дають індикатори державного управління, обчислювані Світовим банком.

Перший індикатор – “думка громадян та підзвітність” – відображає те, якою мірою громадяни можуть брати участь в обранні уряду, а також свободу слова, створення громадських організацій та преси. “Як і очікувалося, з 2005 року Росія і Україна сильно розрізняються за рівнем цього індикатора”, – пише автор.

Але адепти демократизації, в тому числі Майкл Макфол, рішуче заявляли, що демократичні уряди набагато ефективніші від авторитарних. Самі учасники помаранчевої революції “явно чекали, що їх дії з розвитку демократії зроблять Україну прозорішою і законослухняною країною, підвищать рівень державного управління тощо, відзначає автор.

Що ж показує індикатор Світового банку “верховенство закону”? Виявляється, в України і Росії рівень невисокий, причому “рівень України в 2005-2010 роках фактично не змінювався, а рівень Росії (дуже скромно) виріс, зауважує автор, наводячи відповідні графіки. Причому це сталося в період, коли українська політична система ставала більш відкритою і демократичною, а російська – більш авторитарною і негнучкою.

В категорії Світового банку “ефективність уряду” рівень України з 2005 року навіть знизився, а рівень Росії злегка підвищився. Українська держава стала ще більш дисфункціональною в період, коли ставала демократичнішою.

Автор радить переглянути підхід аналітиків до державного управління і деякі тези пропагандистів демократії.

Вільні вибори і вільна преса не тягнуть за собою автоматичного прогресу в інших сферах держуправління, особливо якщо багатства і політичний вплив залишаються в руках купки олігархів (а так буде і в Росії, навіть якщо Путін завтра за помахом чарівної палички зникне), – йдеться в статті .

Власне, українці зараз розчаровуються в демократії як такій.

Тепер, коли росіяни прагнуть змінити уряд, їм важливо зрозуміти, що таке демократія і чим вона не є, підсумовує автор.

За матеріалами Forbes

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.