Новини України. 22 лютого. Україні не загрожує «лівійський сценарій».

Для появи протестів повинні бути лідери, яким довіряють люди

Між високим рівнем протестних настроїв і реальними масовими протестами дуже велика дистанція. Про це заявила науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.

За словами Ірини Бекешкіної, Україні не загрожує «лівійський сценарій», про який з парламентської трибуни заявив лідер фракції НУНС Микола Мартиненко.

«До чого тут «лівійський сценарій»? Звичайно, на замовлення Партії регіонів весь час проводяться різні опитування, в тому числі про «протестний градус» в Україні», – сказала експерт, коментуючи заяву Мартиненка щодо таємності опитувань, які замовляє влада.

За словами соціолога, протестний рівень в Україні завжди був на високому рівні. Однак, між ним і реальними протестами «дуже велика дистанція».

«Найвищий протестний рівень, судячи з опитувань Інституту соціології, спостерігався у 98-му-99-му роках, коли людям масово не виплачували зарплату. Чи були якісь масові виступи? Ніяких. Перед Помаранчевою революцією у 2004 році цей рівень був відносно нижчими, ніж у попередні роки. А знову стрибнув угору в 2005-му році, коли ніяких виступів теж не було», – зазначила експерт.

Експерт зазначила, що самих соціологічних даних не достатнього для того, щоб сказати, чи будуть протести, чи ні. Для цього потрібен чималий чинник, щоб протестні настрої втілилися у реальний протест, безпосередній привід для того, щоб люди зібралися і вийшли. За її словами, у згадуваній Лівії безпосереднім приводом було самоспалення торговця. У 2004-му році в Україні таким приводом була фальсифікація виборів, оскільки люди на дільницях наочно бачили, якою була кампанія.

«Тобто повинна бути крапля, яка переповнює. Коли вийшли на вулиці підприємці – приводом був Податковий кодекс, коли вийшли чорнобильці і афганці – було скасування пільг», – додала вона.

Окрім того, за її словами, для появи протестів повинні бути лідери, яким довіряють люди, і які здатні їх організувати. Громадяни мають розуміти результат протестів.

«Ніхто не може спрогнозувати, який має бути протестний градус у суспільстві, щоб люди вийшли. Можуть вийти при 18%, і не вийти при 30%. Соціологія тут невирішальна. Це необхідна умова, але недостатня. Може бути 10%, чи 5%, які вийдуть, мало не здасться», – сказала Бекешкіна.

Як повідомлялося раніше, голова фракції НУНС Микола Мартиненко заявив, що влада налякана можливістю реалізації в Україні лівійського сценарію.

Нагадаємо, за даними соціологічного дослідження, проведеного КМІС, Україна досягла найвищого рівня протестних настроїв за роки Незалежності. У грудні 2011 років 52 % опитаних Центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова заявили, що у разі погіршення умов життя готові вийти на вулицю з протестом.

Джерело Тиждень

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.