Новини науки. 9 лютого. Смугасте забарвлення зебр захищає їх від комах, зокрема гедзів. Кровососи не звертають на тварин уваги, вважаючи за краще темні й однотонні масті.

Полосатість захищає зебр від комах

Зоологи з Будапештського (Угорщина) і Лундського (Швеція) університетів, які проводили відповідні дослідження, все ж впевнені, що зебри так маскуються.

Експерименти показали, що чорна, коричнева і взагалі темна масть тварини дуже приваблива для ґедзів. Виявилося, ці кровоссальні двокрилі летять на світло, поляризоване в горизонтальній площині. Саме таке світло відбивається від темної шерсті. Біла шерсть, навпаки, відображає світло, яке коливається у всіх площинах, а не тільки в горизонтальній. І білого коня ґедзі турбують набагато менше, ніж чорного.

Зоологи зробили кілька експериментальних стендів, що імітували різну масть, від чорної до білої. Стенди були змащені клеєм, так що потім можна було легко підрахувати, яку розмальовку ґедзі люблять найбільше. Виявилося, що зеброва ще менш приваблива для кровососів, ніж біла.

Для вірності дослідники повторили цей експеримент, але вже з ляльками коней у натуральну величину. Результати ті ж: на “зебр” ґедзі сідали неохоче. Цікаво, що в даному випадку важливу роль грала саме ширина смужок: якщо вони виявлялися ширшими, ніж треба, ґедзі радісно спрямовувалися на чорні ділянки. Мабуть, чергування смуг певного розміру створювало в очах мух досконалу плутанину, так що вони не могли розгледіти жертву.

Втім, інші дослідники, визнаючи ретельність роботи, як і раніше закликають бути обережнішими з глобальними еволюційними висновками. Щоб стверджувати, що саме ґедзі були головною причиною смугастості зебр, потрібно довести, що зебри більше від інших копитних страждали від цих комах. В іншому випадку незрозуміло, чому всі інші – корови, осли, коні і т. д. – не набули такої ж рятівної забарвлення.

За матеріалами компьюлента

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.