Новини науки. 9 лютого. Щоб перетворитися в породження пекла, чоловікові зовсім не обов’язково грабувати і вбивати.

Чоловіки здатні переймати агресію

Досить побути в безпосередній близькості до якоїсь агресивної і важкої людини, щоб наш мозок з готовністю переніс чужі емоції на ні в чому не винного.

Ми живемо, занурені по вуха в соціальні забобони. Всі кавказці – бандити (північноамериканський варіант: всі негри – гангстери), всі араби – терористи і так далі. Або ось – версія для дам: всі чоловіки – козли… Виявляється, подібні стереотипи відбуваються (принаймні частково) зі схильності нашого мозку переносити властивості одного об’єкта на сусідній. Так, якщо поставити поруч двох чоловіків, у одного з яких буде зле обличчя, то його злість обов’язково перепаде іншому. І ми будемо вважати, що і з другим зв’язуватися небезпечно, навіть якщо його особа не висловлює ніяких емоцій.

Якщо вам «пощастило» опинитися поряд з індивідом, схожим на терориста, будьте готові до ретельної перевірки, як би респектабельно і благопристойно ви не виглядали!

Дослідники з університету Арізони (США) проводили наступний психологічний експеримент. Вони брали фото звичайних людей, знімки, на яких особам штучно надавали вираз злості чи радості, і картинки із зображенням чисел – і послідовно показували їх добровольцям.

Спочатку людина бачила набір з пари осіб і з боків від них пару чисел (які були введені для відволікання уваги), після чого йому показували ті ж самі картинки і просили сказати, яку емоцію висловлює фізіономія на фото. Аналіз помилок, які допускали піддослідні, привів дослідників до висновку, що чоловічі особи схильні вбирати агресію від своїх сусідів. Тобто чоловікові не слід перебувати поруч з бандитом, щоб і його заодно за бандита не прийняли. Жіночі особи, навпаки, «збирають» позитивні емоції, і нейтральне жіноче обличчя нам швидше здасться щасливим, якщо поряд з ним хтось радіє життю.

У статті, опублікованій в Journal of Experimental Social Psychology, психологи припускають, що причини такого «перекосу» в сприйнятті інших можуть ховатися в особливостях соціального розвитку людства. Ми постійно «скануємо» оточення на предмет небезпеки і можливості соціальних зв’язків, і мозок завжди шукає найбільш надійні та ефективні алгоритми для оцінки та прийняття рішення. Тобто він прагне мінімізувати ризик і розширити можливості спілкування. У той же час ми знаємо, що чоловік сильніше і агресивніше жінки: цього нас вчать тисячі років історії. Ось мозок з легкістю і переносить чужу агресивність на ні в чому не винного чоловіка, який просто поруч стояв. З жінкою все відбувається навпаки: вона представляє меншу загрозу, з нею, так би мовити, ширше можливості для мирного спілкування. Тому ми переносимо на неї позитивні емоції від сусідів, навіть якщо вона не дає для цього жодного приводу, – адже з радісним людиною простіше спілкуватися.

Дивно, наскільки міцно цей механізм вріс у нашу психіку, якщо вистачає скороминущого погляду, щоб скласти про людину хибну думку!

Джерело Компьюлента

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.