Новини економіки. 30 січня. Україна ввела імпортні мита на російський метанол на фактично загороджувальному рівні – 58%.

Україна відгороджується від Росії

Ці заходи ініціював сіверськодонецький “Азот”, для якого газ – основна сировина для випуску метанолу – обходиться дорожче, ніж для російських підприємств. Але основні постачальники все одно отримали виняткові умови: для “Єврохіму” ставка залишиться нульовою, а для “Щекіноазота” – всього 10%.

У п’ятницю стало відомо, що Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (МКМТ) встановила диференційовані антидемпінгові мита для російських постачальників метанолу. Рішення вступає в силу через 30 днів. Після цього ставка імпортного мита на метанол залишиться нульовою для МХК “Єврохім” та її підприємств. Для “Щекіноазота” ставка зросте до 9,4%, для інших постачальників – до 57,91%.

Метанол використовується як денатурату в парфумерному виробництві. У газовій промисловості він служить засобом усунення гідратів (через низьку температури замерзання і хорошу розчинність). Також метанол застосовують для випуску формальдегіду, формаліну, оцтової кислоти, а також ряду ефірів (МТБЕ і ДМЕ), ізопрену. У Росії метанол випускають менше 10 підприємств, найбільші з яких – “Метафракс”, підприємства “Єврохіму” і “Щекіноазот”. Загальний обсяг виробництва – понад 4 млн. т. Проте всі вони постачають незначні обсяги в Україну. Так, у січні-листопаді 2011 року туди з Росії було ввезено всього 34 тис. т метанолу на $ 11 млн.

Рішення МКМТ стало підсумком ряду антидемпінгових розслідувань, останнє велося з 2010 року по скарзі сєверодонецького “Азоту” (входить в Group DF Дмитра Фірташа). Компанія вказувала, що ціна імпорту російської продукції в 2010 році була нижчою собівартості та ціни продажу на внутрішньому ринку країни. Через це “Азот” втратив 12,17% внутрішнього ринку, а також майже повністю втратив прибуток від поставок метанолу внутрішнім споживачам. Чистий прибуток підприємства за метанолу знизилася на 97,87%. Випуск метанолу у зв’язку з кризою скоротився майже на 42%. Експорт цієї продукції не здійснюється “Азотом” вже кілька років через її неконкурентоспроможності. А в 2010 році компанії довелося навіть зупинити виробництво метанолу через збитковість.

Формально висновки комісії підтверджують демпінг і встановлюють мита на загороджувальному рівні. Однак, за даними джерел “видання” на хімічному ринку, основними постачальниками метанолу в Україну є “Єврохім” і “Щекіноазот”, які як раз і отримали виняткові умови. Костянтин Юмін з Raiffeisenbank вважає введення мит швидше превентивним заходом України у світлі можливого зростання цін на газ, який використовується в якості сировини для виробництва метанолу. Для низки українських підприємств ціна на газ дійсно недавно різко зросла. Мова йде про хімічний холдинг Дмитра Фірташа, в який, крім “Азоту”, входить концерн “Стирол”, “Рівнеазот” і черкаський “Азот” (споживають близько 6 млрд кубометрів газу рік).

Джерело Коммерсант-Украина 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.