Новини світу. 20 січня. Представники Талібану пропонували Росії у 2001 році об’єднати зусилля в боротьбі проти США, на що отримали жорстку відповідь Москви.

Володимир Путін
Путін послав талібів

У першій частині фільму “Путін, Росія і Захід” Сергій Іванов, який займав тоді пост міністра оборони Росії, розповів авторам, що це сталося буквально через кілька днів після початку військової операції в Афганістані, пише ВВС.

“На кордоні Таджикистану та Афганістану представники талібів вийшли на контакт з нашими прикордонниками, – згадує Сергій Іванов. – І вони сказали, що мають повноваження, мало не від мулли Омара, що пропонують Талібану і Росії об’єднатися проти США”.

І додає: “Була така пропозиція, яку ми відкинули всесвітньо відомим англомовним жестом – “Fuck off”.

У першій частині документального фільму, яка називається “Прихід до влади” (Taking Control), відстежується зліт Володимира Путіна до вершини влади в Росії: з моменту призначення його прем’єр-міністром і обрання на пост президента країни – до арешту бізнесмена Михайла Ходорковського в жовтні 2003 року.

Згадуючи про першу зустріч президента Джорджа Буша-молодшого з Володимиром Путіним у червні 2001 року, колишній держсекретар США Кондоліза Райс розповіла про те, як Путін “в дуже драматичній формі” застеріг американського лідера, заявивши, що Пакистан безпосередньо підтримує афганських талібів і що ситуація “вибухне у ваш час на посту”.

Райс відзначила з жалем, що Буш “не прислухався до пророчих слів Путіна“. Вона також згадала 11 вересня 2001, коли Путін сказав їй по телефону, що в Москві знають про приведення армії США в підвищену бойову готовність, розуміють, що відбувається, скасовують всі заплановані навчання і готові надати необхідну допомогу.

Райс зізналася, що після тієї розмови вона “вперше повірила в те, що холодна війна справді закінчилася”.

Тодішній генеральний секретар НАТО лорд Робертсон згадав, що на першій зустрічі в Брюсселі Володимир Путін прямо запитав його: “Коли ви збираєтеся запросити Росію в НАТО?”

“Я відповів, що ми не розсилаємо запрошення, ті, хто хочуть вступити в Альянс, подають заяву… Він сказав, мовляв, ми не збираємося ставати в чергу з ким завгодно”, – сказав Робертсон.

Тим часом колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер зазначив, що був переконаний: вступ до НАТО було б добре і для Росії і для членів Альянсу. Згадуючи початок війни в Афганістані, Сергій Іванов пояснив, чому він займав жорстку позицію в питанні про використання США території колишніх радянських республік Середньої Азії.

“Ми турбувалися, що з розширенням американської присутності в регіоні почнеться менторське навчання демократії, і в регіоні почнуться невигідні для нас політичні процеси”, – підкреслив Іванов.

Кондоліза Райс не приховувала, що США не подобалося єдність позиції Німеччини, Росії та Франції щодо Іраку.

“Почалася [операція в Афганістані], як зараз пам’ятаю, 7 жовтня в день народження Путіна. Ми з ним вечеряли… і я пожартував, ось вам, Володимир Володимирович, подарунок до вашого дня народження”, – згадав він.

У результаті Путін фактично пішов проти думки свого міністра оборони і дав добро американцям на активну військову присутність в середньоазіатських країнах. А от суперечка навколо іракської зброї масового знищення напередодні війни в Іраку закінчилася не так, як того бажали американці.

“Я не очікувала, що Росія погодиться з нашими доводами, але думала, що, щонайменше, не стане виступати проти”, – розповідає у фільмі Кондоліза Райс. Особливе роздратування держсекретаря США викликало те, як Москва в питанні резолюції ООН, що дозволяє військове вторгнення в Ірак, домовилася з Францією і Німеччиною виступити проти Вашингтона.

“Нам не сподобався спектакль, коли союзники США стоять на одній позиції з Росією з питання, що має для нас життєво важливе значення”, – згадує Райс у фільмі.

Фільм майже повністю складається з інтерв’ю учасників та свідків подій: відомих чиновників, політиків і бізнесменів, у тому числі самого Володимира Путіна, Михайла Касьянова, Андрія Ілларіонова, Сергія Іванова, Михайла Ходорковського, а також Коліна Пауелла, Кондолізи Райс, Герхарда Шредера.

Джерело ВВС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.