Новини культури. 19 січня. Цього тижня виповнилося 200 років з дня написання Людвігом ван Бетховеном своєї знаменитої Дев’ятої симфонії.

Над Дев'ятою симфонією Бетховен працював більше 12 років

За цей довгий термін твір великого композитора обріс легендами, у тому числі досить страшними. Так, для багатьох композиторів число 9 стало не менш зловісним, ніж 13.

Над Дев’ятою симфонією Бетховен працював більше 12 років, вона стала його останнім завершеним твором. Вона займала понад 200 нотних сторінок і вперше прозвучала на публіці в 1824 році. З тих пір багатьох композиторів, хто у своїй творчості підходив до “дев’ятого” рубежу, підстерігали небезпеки і невдачі.

Так, в 1828 році помер знаменитий композитор Франц Шуберт, залишивши після себе рівно дев’ять симфоній. За злою іронією долі майстер так і не зміг оговтатися від застуди, яку підхопив на похоронах Бетховена. Також рівно дев’ять творів залишив після себе Антонін Дворжак. Правда, йому вдалося після написання “фатальної” симфонії прожити ще 10 років.

А ось композитор Густав Малер до прем’єри своєї дев’ятої симфонії не дожив. Панічно боячись “прокляття Бетховена“, він назвав свій дев’яти за рахунком твір “Піснею про землю” і відразу після її закінчення взявся за нову роботу.
Однак весь цей час його переслідувала низка трагічних подій: загибель маленької дочки, розставання з дружиною, смертельне захворювання пороком серця. Біограф Малера писав: “Ті, хто наближаються до позначки “дев’ять”, заглядають в очі потойбічному”.

Рубіж у дев’ять симфоній не змогли подолати багато композиторів, серед яких і Альфред Шнітке. Він не встиг закінчити свою дев’яту симфонію, а його друг Микола Кондорф, який збирався закінчити справу майстра, незабаром помер від розриву серця.

Тим не менше, не можна сказати, що всі композитори дрижать, коли чують словосполучення “Дев’ята симфонія”. Так, успішно “перестрибнути через дев’ятку” вдалося Дмитру Шостаковичу і німцеві Хансу Вернеру Хенце. А знаменитий композитор-мінімаліст Філіп Глас з оглушливим успіхом презентував публіці свій дев’ятий масштабний твір у перший день 2012 року.

ВІДЕО

За матеріалами Вести

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.