Новини економіки. 20 січня. “Між Росією й Україною знову назріває газова війна”, – пише Герхард Гнаук у статті для Die Welt.

Москва прагне "зробити Україну зговірливою і отримати над нею владу, бажано надовго

Росія і Україна вже пережили дві зимові газові війни, в 2006 і 2009 році”, – нагадує Гнаук. “Тоді здавалося, що політичні причини зрозумілі: в Києві до влади прийшла нова команда, яка хотіла привести країну до Європи.

Сусідові Володимиру Путіну, що підтримує під час передвиборної кампанії старий режим, це було не до вподоби. Тому державний концерн “Газпром” перервав поставки газу в Україну“.

У 2010 році до влади прийшов Янукович, але відносини між Москвою і Києвом стали ще гірше, ніж тоді, пише автор.

Москва, найсильніший гравець у регіоні, не відчуває гострої потреби в грошах: “Газпром” завдяки недавнім рекордним прибуткам проголосив себе найбагатшим держконцерном у світі”, – пише Гнаук. За його словами, Москва прагне “зробити Україну зговірливою і отримати над нею владу, бажано надовго”.

“У Білорусії Путін в цьому відношенні зробив великий крок вперед. У листопаді “Газпром” отримав у своє розпорядження транзитні газопроводи сусідньої країни”, – нагадує Гнаук. В обмін на це ціна на газ для Білорусії була знижена на 40%.

“З Україною Москва теж з початку року розмовляє по-іншому”, – пише автор. “Зараз мова відкрито ведеться про газопроводи”. Але не тільки про них: “Україна скаржиться, що вона платить найвищу ціну на газ з усіх європейських держав (416 доларів за 1000 кубометрів)”.

Україна “вже давно випрошує, вимолює, вимагає перерахунку – діючий газовий контракт від 2009 року це дозволяє. Москва не поступається, і Київ хапається за наступний засіб: уряд оголосив, що з початку року купуватиме майже вдвічі менше російського газу і перейде на вугілля. Тепер, як зазвичай буває в економічних війнах, проявився головний санітарний лікар Росії: за його словами, останнім часом якість української молочної продукції залишає бажати кращого “, – повідомляє Гнаук.

“Картина була б неповною без третього дійової особи: Брюсселя. ЄС та Україна давно ведуть переговори про укладення угоди про асоціацію та вільну економічну зону”, – нагадує автор. Угоду мали парафувати в грудні в Києві, але це не було зроблено. “Це відкрило глибокі суперечності в ЄС. Сусіди України не хочуть, щоб процес переривався, і вказують на те, що подальша ратифікація національними парламентами країн ЄС надає достатньо можливостей зобов’язати Київ дотримуватися європейські стандарти”.

“Безперечно, є причини для занепокоєння”, – вказує Гнаук. Президент Янукович застосовує виборче правосуддя, пише він. “Лідер опозиції Юлія Тимошенко була засуджена до семи років в’язниці. За іронією долі, саме через той газовий контракт з Путіним“, який Янукович зараз хоче змінити.

“Тиск Росії все сильніший, допомоги від ЄС не приходить. Президент примудрився на всіх фронтах довести себе до позиції прохача, тобто до тупика. Питання в тому, чи знає він про це, чи чесно з ним розмовляють його радники”, – пише Гнаук.

За матеріалами inopressa

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.