Новини світу. 4 січня. Прокуратура Туреччини вимагає довічного покарання для екс-Президента Ахмета Кенан Еврена, який очолив державу після військового перевороту в 1980 році.

Прокуратура Туреччини вимагає довічного покарання для екс-Президента

Про це повідомляє BBC.

Прокурор з особливо важливих справ Хусейн Ерусен оголосив про вимогу прокуратури більш ніж через 30 років після здійснення перевороту.

Як йдеться у повідомленні, Ахмета Кенан Еврена, якому зараз 94 роки, і колишнього генерала турецької армії Тачіна Сахінкая звинувачують в змові з метою повалення законного уряду Туреччини.

Деякі ЗМІ також повідомляють, що ще триває попереднє розслідування за звинуваченням у катуваннях режимом Еврена цивільних осіб країни.

Разом з Евреном і Сахінкаєм, ватажками перевороту були ще три військові лідери: генерал військово-морського флоту Нуретін Ерсін, адмірал Незат Тумер і генерал жандармерії Седад Джеласун, – яких, проте, вже немає в живих.

Суд повинен вирішити, чи продовжувати процес. Обвинувачі заявляють, що екс-Президент повинен понести відповідальність за тортури, що широко практикувалися військовими після перевороту.

Кенан Еврен, після того, як залишався до 1983 року главою військового режиму, згодом став сьомим Президентом Туреччини.

Державний перевороту 1980 року проведений головою генерального штабу генералом Кенаном Еврен став третім переворотом в історії республіки, після переворотів 1960 р. і 1971 р.

1970-і були відзначені збройними конфліктами між правими і лівими та, відповідно, опосередкованою війною між США і СРСР. Для того щоб створити привід для вирішального втручання турецькі військові дозволили деяким конфліктам розгорітися. Згодом хвилю насильства круто зупинили, деякі вітали переворот як відновлення порядку.

Наступні три роки до відновлення демократії турецькі збройні сили керували країною за допомогою національної ради з безпеки.
Передумови до перевороту почали формуватися ще в 1975 р. після зміни Бюлентом Еджевітом на посту прем’єра Сулеймана Деміреля.

Безпосередньо переворот стався, коли у вересні 1980 р. Еврен і четверо вищих командирів вирішили, що їм слід змістити цивільний уряд. 12 вересня Національна рада безпеки, очолювана Евреном оголосила по національному каналу про державний переворот. Рада безпеки розширила військовий стан у межах всієї країни, скасувала Парламент і уряд, тимчасово призупинила дію Конституції і заборонила всі політичні партії та профспілки. Вони проголосили традицію кемалістів про державний секуляризм і об’єднання нації, чим вже виправдовувалися попередні перевороти і представили себе як противників комунізму, фашизму, сепаратизму і релігійного сектанства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.