Новини економіки. 14 січня. Як навчити дитину правильно поводитися з грошима?

Дітей потрібно привчати до розуміння грошей

Для батьків, які раз у раз задаються цим питанням, подаємо приклади, як привчають до грошей своїх дітей в інших країнах.

ТУРЕЧЧИНА: Поцілунки ЗА ліри

Маленькі турки перші ліри на кишенькові витрати отримують за… поцілунки! «У Туреччині на великі національні свята всім дітям, навіть малюкам, прийнято дарувати святкові гроші, нехай навіть 1-2 ліри ($ 0,5-1). Діти старшого віку можуть отримати 20-50 лір ($ 11-27). А дарують їх старші родичі, яким за це на знак вдячності та поваги потрібно поцілувати руку і прикласти її до чола, – розповідає турок Алі Гюль, вчитель англійської в міжнародній школі «Меридіан» в Києві. – Поки дитина маленька, то подаровані гроші залишаються у батьків. Коли вона підростає, то її ведуть в магазин, щоб за ці гроші щось купити». А свої кишенькові гроші маленькі турки регулярно починають отримувати, як тільки йдуть до школи. Як правило, на тиждень дають 10-30 лір ($ 5,5-16). Цього вистачає на обід і канцелярські дрібнички.

Що ж до фінансового виховання в цілому, то турецькі батьки з дитинства прищеплюють дітям серйозне ставлення до грошей. «Особливо в цьому плані «дістається» хлопчикам як майбутнім годувальникам сім’ї. Тати частенько водять своїх синів до себе на роботу, щоб показати, як нелегко дістаються гроші, тому їх потрібно цінувати», – розповідає Алі. «Навіть дуже забезпечені сім’ї налаштовують дітей на те, щоб вони намагалися вступити до безкоштовного навчального закладу, – розповідає Яна Теміз, яка живе і виховує в Туреччині 2-х дочок, – якщо ж за навчання дитини треба платити, то батьки вимагають, щоб вона добре вчилася. У Туреччині в деяких школах кращим учням дають знижки в 50% на оплату навчання». Підробляти ж турецькі школярі починають десь у 15-16 років. Але при цьому батьки все одно продовжують їх фінансово опікувати.

ШВЕЦІЯ: Бізнес – у 15 років

Дітям-шведам гроші на кишенькові витрати дає… держава! «У Швеції дітям до 16 років щомісяця виплачують по 1050 крон ($ 152). Щоправда, до повноліття ці гроші отримують батьки, – розповідає мама двох дітей Марина Траттнер, яка живе у Швеції більше 6 років. – Але потім вони самі можуть отримувати їх до 20 років. Але за умови, що старанно вчитимуться і не прогулюватимуть». До речі, деякі батьки з цих грошей виплачують своїм чадам «на кишеню». У середньому маленькі шведи з 6-7 років отримують 20-45 крон ($ 3-6) на тиждень, а старші – близько 100 ($ 14,5). Що цікаво, дітям не доводиться витрачатися в школі. Тому що шкільне харчування – безкоштовне. А в самій школі і біля неї нічого не продається. Тому гроші у шведських школярів йдуть на те, що їм дійсно подобається. Наприклад, малюки купують так звані суботні солодощі. Справа в тому, що в цій країні діти їдять солодке тільки по суботах, щоб зберегти здорові зуби.

Збирають гроші і продають одяг. Уміння збирати гроші шведські батьки заохочують і вітають. «Наприклад, якщо дитина хоче купити комп’ютерну гру, то вони кажуть, що до кожних зекономлених 100 крон додадуть ще стільки ж», – каже Марина Траттнер. А коли діти виростають зі свого одягу, їх вчать оформляти анонси на сайті оголошень і продавати одяг, іграшки та інші особисті речі. Вони розуміють, що якщо збережуть їх у хорошому стані, то зможуть продати тим, кому вони потрібніші, а самі на ці кошти зможуть купити щось інше. Як зазначає жінка, шведи намагаються якомога раніше навчитися заробляти і стати самостійними у фінансовому сенсі. «Підлітки часто підробляють тим, що влаштовують дискотеки. Орендують недорогу апаратуру, домовляються про оренду приміщення – і вперед. На цьому можна добре заробити, якщо людям сподобається і не буде заворушень, – говорить вона. – Більш того, вже з 15 років вони можуть заснувати свою компанію. При цьому вони отримують безкоштовні фінансові консультації і платять менші податки. Наприклад, в 2010 році власні компанії були у 19 954 учнів». Ще одна родзинка шведського фінансового виховання: дітей з ранніх років привчають жертвувати на благодійність. «Дуже часто на шкільних заходах діти, якщо хочуть, жертвують, наприклад, 10 крон ($ 1,5) на допомогу Червоному Хресту або іншим благодійним організаціям», – розповідає Марина Траттнер.

США: Кредити з пелюшок
Поняття «особистий бюджет», «заробити», «накопичити» знайомі з пелюшок кожному маленькому американцеві. «Відносини між батьками і дітьми у фінансовому плані в Америці більш практичні, – розповідає Марина Полякова, яка живе в США вже більше 20 років і виростила в цій країні 2-х дітей. – Тут немає такого, що батьки забувають про себе, віддаючи все дітям. Логіка дорослих американців така: якщо вони не накопичать достатньо грошей, щоб забезпечити собі безбідну старість, то стануть тягарем для дітей. Тому з раннього віку привчають їх самостійно заробляти, часто стаючи першими «роботодавцями». Так, щоб отримати кишенькові гроші (їх починають видавати в 9-10 років), дитина повинна щось зробити по будинку: прибрати у своїй кімнаті, винести сміття, вигуляти собаку». За словами Марини, молодшим школярам дають «на кишеню» $ 5-10 на тиждень, а підліткам – близько $ 15. Цих грошей вистачає і на шкільний обід, і на різні дрібнички. Якщо ж на них хочеться купити щось дорожче, то батьки не докладатимуть відсутню суму, а запропонують дитині її накопичити або заробити.

«Мій тато сказав мені, що якщо я зможу сам себе забезпечувати, то важка ноша впаде з його плечей, – розповідає 20-річний американець Девід. – Тому я, як і більшість моїх друзів, почав заробляти з 13 років. Займався бебісіттінгом. За годину такої роботи в США підлітку платять близько 10-12 $. Ще можна за гроші мити машини, працювати рятувальником у басейні або косити сусідські газони. А в 16-17 вже можна працювати в кафе і заробляти більше. Загалом, деяким навіть вдається до 16-річчя обзавестися власним авто, щоправда, уживаним».

Незважаючи на все це, окремих уроків фінансової грамотності в американських школах немає. Зате вони є в спеціальних дитячих фінансових таборах (там діти, наприклад, грають у фінансові ігри або імітують роботу банку), а також у фінансових академіях для дітей, які відкриті в багатьох містах США.

«Корочки» У кредит. Так що до моменту вступу до вузу багато американців фінансово підковані. І для них не здається чимось неможливим самостійно взяти кредит у банку на навчання. «Багато батьків, звичайно, починають збирати гроші на навчання дитини ще до її народження. Але у виховних цілях дають лише частину «навчальних» грошей. На решту можуть змусити студента взяти кредит у банку на його ім’я, – розповідає Марина. – Ми так теж зробили. Це дуже корисно для фінансової дисципліни».

УГОРЩИНА: Діти-монополісти

В угорських сім’ях прийнято вчити дитину поводитися з грошима, граючи у фінансові ігри, наприклад, «Монополію». А в школі на уроках з домоводства їм розповідають, як складати особистий бюджет і заощаджувати. Крім того, тут розбирають популярні рекламні гасла, показуючи, як компанії-виробники маніпулюють споживчими звичками. Що стосується кишенькових грошей, то їх дають небагато – до 3000 форинтів ($ 12) на тиждень.

ФРАНЦІЯ: Кишенькові штрафи

Французи – великі любителі роками збирати. До цього деякі з них привчають своїх дітей вже з 5-6 років, коли ті починають отримувати кишенькові гроші. «Сину, і дочці я купив по гаманцю. У кожній секції була своя назва (приклеєна на папірці), в залежності від того, що їм хотілося купити в майбутньому. Туди вони повинні були відкладати гроші, – розповідає батько двох дітей Паскаль Дюбуа. – Також кожному я вручив по невеликому блокноту, куди вони записували свої витрати, скільки беруть у борг один у одного і скільки заощадили. В кінці кожного тижня я переглядав їх запису. Тільки після такої перевірки вони отримували наступну «порцію» кишенькових грошей».

Ще французи відрізняються тим, що люблять штрафувати своїх дітей. Приміром, вони забирають за якусь провину 5 євро із загальної суми кишенькових грошей. Або ж просто зменшують або збільшують їх розмір в залежності від поведінки чада. «Щовечора по буднях ми з чоловіком нашому 7-річному синові ставимо оцінку за день, – розповідає французька мама Стефані. – За 5 робочих днів він може набрати максимум 150 балів. Якщо набирає від 0 до 50, то не отримує нічого, від 51 до 75 – 0,5 євро, від 76 до 100 – 1 євро, від 101 до 125 – 1,5 євро, а від 126 до 150 – 3 євро».

В середньому ж школяр початкової та середньої школи отримує 5-12 євро на тиждень, а старші – 20-30 євро. «Даючи дітям кишенькові гроші, ми не розраховуємо, що їм буде на все вистачати. Їм ці гроші потрібні для того, щоб вони просто навчилися ними керувати, – каже французька домогосподарка Женев’єв. – А якщо хочеться купити щось дороге, то нехай шукають, де підробити». А підробляють французькі школярі, як правило, бебісіттінгом. Наприклад, за 3 години такої роботи можна отримати 25-30 євро.

А вже на першому курсі університету деякі батьки відпускають своїх дітей у вільне плавання. Але нічого в цьому екстремального немає. По-перше, варіантів підробити – ставок гати. По-друге, знімати житло французькій молоді вигідно: кожен студент може отримати держсубсидії на проживання. Економія на витратах на житло може доходити до 40% від місячної орендної плати.

НІМЕЧЧИНА: Податки – дітям

Німці починають знайомити дитину з грошима і вчити розподіляти фінанси рано. «Моя 5-річна донька отримує 0,5 євро на тиждень, – ділиться досвідом німецький тато Клаус Майер. – Щоб вона усвідомила ціну грошей, ми намалювали і повісили їй на стіну грошову лінійку, на якій виділили ціни на її улюблені цукерки. Клеючою стрілкою щотижня відзначаємо на ній, скільки  залишилося грошей. Так ми даємо їй зрозуміти: або в тебе є гроші, або цукерки, але не те і інше відразу».

А в середньому німецький школяр на свої витрати отримує 5-20 євро на тиждень. «Але, наприклад, мій брат забирає назад 20% від суми кишенькових грошей, – говорить Клаус. – Так він привчає свою дитину до податків».

Як і багато дітей в Європі, маленькі німці підробляють. Для цього в Німеччині навіть влаштовують у дворах, на вулицях, при церквах дитячі блошині ринки. На них діти продають свої іграшки, прочитані книги і т.п. А отримані гроші відкладають (так робить більшість) на «велику покупку», наприклад, комп’ютерну гру.

АНГЛІЯ: 10% – батькам

Британські батьки не поспішають вчити дітей поводження з грошима – щоб не позбавляти їхнього дитинства. Але все одно дарують скарбнички та пропонують відкладати туди фунти, наприклад, з кишенькових грошей. До речі, в середньому дають £ 5-10 ($ 8-15,5) на тиждень, а підлітку – £ 20 ($ 31). При цьому, якщо дітям потрібно більше грошей на витрати, то батьки пропонують їм підробити у них. «Якщо мій син виконує якусь роботу по дому, то я подвоюю суму його кишенькових грошей в £ 10», – розповідає тато двох дітей Роберт Фішер. А з 14 багато британців починають підробляти бебісіттера і отримують за це £ 3,5-5 ($ 5,5-8) на годину. А їхні батьки, в свою чергу, перестають давати їм «на кишеню».

Коли ж діти починають заробляти по-справжньому, при цьому залишаючись жити з батьками, то вони повинні платити так званий батьківський збір – 10% від своєї зарплати. «Так ми допомагаємо їм усвідомити: не все зароблене вони можуть витрачати на себе. Адже ще доведеться оплачувати рахунок за комуналку, купувати продукти і т.д. Чим раніше вони звикнуть до цього, тим краще для них», – пояснює мама двох дітей Еліс Джонсон.

Джерело Сегодня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.